BitcoinKripto Para

Dünya Ekonomisi İçin Önemli Gün: Yeni Bir Kriz Kapıda Mı, Bitcoin Alınmalı Mı?

Bitcoin fiyatı ile ilgili beklentiler kısa süre içerisinde değişebilecek olduğu gibi tam tersi beklenmeyen durgunluk da yaşanabilir.

Dünya ekonomisinde alarmlar çalıyor. Petrol fiyatlarının düşüşü, Lübnan’ın iflası, borsaların çöküşü yeni bir büyük buhran yaratacak mı, yoksa her şey yoluna girecek mi?

ABD merkezli birçok şirket corona virüsü nedeniyle uyarılırken, bir yandan ise petrol fiyatlarının %30’dan daha fazla düşüşü piyasalarda büyük bir ekonomik krizin başlama noktasında olup olmadığı hakkında soru işaretlerine sebep oldu.

Ekonomik krizin başlamış olabileceğini düşünenler bir yana dururken, bir taraf ise bu dönemde özellikle ABD’den gelecek açıklamaları beklemeye başladı. ABD’nin piyasaları rahatlatacak kararlar alması bu süreçte beklenmezken, Başkan Donald Trump yönetiminin özellikle iyi olan Amerikan ekonomisinden herhangi bir taviz vermeyeceği, daha fazla baskı uygulamasının bile bu dönemde mümkün olduğundan söz ediliyor.

Avrupa’nın ekonomik olarak büyük bir krizle karşı karşıya kalmaması için petrol fiyatları, dolar kuru karşısında para birimi dengesinin iyi sağlanması gerektiğine değinen ekonomistler, kısa vadede altın fiyatlarının rekor düzeyde yükselmesinin ise büyük bir ekonomik krizin ayak seslerinin sadece bir habercisi olabileceğinden söz ediyor.

Ekonomik krizden kurtulmanın bir yolu olmayabilir

Geçtiğimiz 2001 ve 2008 krizlerinde Türkiye Cumhuriyeti zor zamanlar geçirmişti. Ancak o dönemde dolar kuru bu kadar yüksek değildi ve enflasyon oranları daha yüksek gösteriliyor olsa da halkın alım gücü bugüne göre daha iyi durumdaydı.

Bugün büyük bir ekonomik krizin başlangıç noktasının büyük devletler olduğu, özellikle ABD’nin en ufak ekonomik hasar alması durumunda tüm dünya ekonomisinin ciddi ve onarımı mümkün olamayabilecek hasarlar alabileceğinden söz ediliyor.

Bugün Lübnan’ın ekonomik iflasla karşı karşıya kalmış olması zaten piyasalarda sorun yaratırken, bölgesel olarak Suriye’nin ekonomik olarak bitik olması, Suudi Arabistan’ın petrol ve siyasi kararlarının dünya ekonomisinde ciddi bir çatlak yaratmasına oldukça sıcak bakılmakta.

Ekonomik krizden kaçınmak İçin kripto paraları önerenler yanıldı Mı?

Ekonomik krizden kurtulmak için ve olası para değer kaybından kaçınmak için kripto para birimlerini önerenler son dönemde yanılmış gibi görünse de çoğu analist bu sene kripto para senesi olacağı ve özellikle halving olayından sonra kriz içinde olan dünyada kurtarıcının BTC olacağını ifade ediyor.

Son durumda Bitcoin saatler içerisinde mevcut piyasa şartlarından dolayı 1.000 dolardan daha fazla değer kaybetse de Bitcoin’deki düşüşler sadece dünyadaki kriz sebebiyle yaşanmıyor. Zira son 1 2 ay içerisinde erken halving fiyatlanması sebebiyle kripto paralar yüzde 50 ila 100 oranında yatırımcısına kazandırmıştı ve şuan halving öncesi kâr satışları ve dünyadaki kriz ortamı da piyasa üzerinde birleşince böylesi düşüşler yaşanmış oldu.

Altının en güvenilir varlık olduğunu ifade eden çok sayıda kripto para birimi yatırımcısı ise bu dönemde gelmiş olduğunu düşündükleri ekonomik kriz nedeniyle altın almaya devam edeceklerini ifade ediyorlar. Ancak son birkaç senedir altın ve Bitcoin arasındaki fiyat korelasyonu paralel hareket ediyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu