blank
BitcoinBitcoin MadenciliğiHaberler

Dünyada İlk Defa Bir Ülke, Elektrik Santrallerinde Bitcoin Üretimine Onay Verdi

İran'daki enerji santrallerinde Bitcoin Madenciliği yapılmasına izin verildi.

Enerji Üretimi, Dağıtım ve İletim Şirketi (Tavanir) Başkan Yardımcısı Mostafa Rajabi Mashhadi, kuruluşların Tavanir’den gerekli lisanslara başvurmaları ve kripto madenciliği için belirlenen tarifelere uymaları durumunda santrallerde madencilik yapılabileceğini açıkladı.

Rajabi Mashhadi, habere göre, her biri 300 megawatt kapasiteli 14 kripto para madenciliği çiftliğine izin verildiğini belirtti. Buna ek olarak, Türkiye merkezli Bitcoin madenciliği işletmesi olan iMiner ile de 1.000’den fazla Bitcoin madenciliği lisansı anlaşması yapıldı.

Rajabi Mashhadi açıklamalarına ek olarak, yasa dışı kripto para birimi madenciliği yapanları bildiren herkesin ödüllendirileceğini ve tarım, sanayi sektörleri için sağlanan tarifeleri kötüye kullananların Bitcoin üretmesine izin vermeyeceklerini duyurdu.

Şu an halkın yaptığı kripto para madencilik faaliyetlerini çoğu zaman engelleyen İran, madenciliğin santrallerde yapılmasına izin vermekte bir nevi Bitcoin ve kripto para sektöründe “bende varım” demiş oldu.

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçen sene Türkiye ve Malezya ile işbirliği içinde islami bir kripto para birimi oluşturulması çağrısında bulunmuştu. Son zamanlarda, ABD yaptırımlarına ciddi şekilde maruz kalan İran çıkış yolunu kripto paralarda arıyor olabilir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu