Bitcoin

Edward Snowden, Bitcoin’in (BTC) Gizliliğini Eleştirdi

Bitcoin, sanıldığı kadar gizli değil mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), piyasaya sürüldüğü ilk yıllarda özellikle anonim olması ile ön plana çıktı. Finansal gizlilik ve özgürlük konusunda devrimsel bir adım olarak görülen lider kripto para birimi, şimdi ise bu konularda yetersiz kalıyor olabilir.

Snowden: Bitcoin, Sanıldığı Kadar Gizli Değil

Dünyanın en ünlü muhbiri ve NSA/CIA eski çalışanı Edward Snowden de Bitcoin’in gizlilik sorununa değindi.

Snowden, lider kripto para biriminin finansal gizlilik konusunda çok ama çok kötü olduğunu belirtti. Snowden 2017 yılında da benzer bir açıklama yapmış ve BTC’nin gizlilik konusunda çok kötü, Zcash’in ise çok iyi olduğunu vurgulamıştı.

Snowden, insanların Bitcoin ödemelerinin fark edilmediğini düşündüklerini ancak durumun çok farklı olduğunu vurguladı. Buna ek olarak internetin de artık çok farklı boyutlara ulaştığını ifade eden Snowden, bunun aslında toplumun bir aynası olduğunu vurguladı:

İnternet şu an bozuk bir hale geldi çünkü bu bozulmuş toplumu yansıtmakta. Kurumlar bireylere karşı rekabet ediyor ve bireyler de kendilerine karşı bunu yapıyor. Şu an her şey beğeni, parlama anı ve bunun gibi durumlar için yapılmakta. Umursadığımız insanların ilgisini çekmekten çok artık beğenilmek isteği baskın geliyor.

BTC ise artık ilk yıllardaki gibi gizlilik odaklı amaçlarla kullanılmıyor. Kullanıcılar BTC’yi yavaş yavaş dijital altın olarak görmeye başladı ve bu durum uzunca bir süre daha değişmeyecek gibi gözükmekte.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu