AltcoinBitcoinHaberler

El Salvador Kendi Stablecoinini Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

Dün yapılan toplantıda konuyla ilgili açıklamalarda bulunuldu.

Bitcoin’i yasal para birimi yaparak kripto piyasasının gündemine oturan El Salvador hükumeti, cuma günü yaşanan gelişmeyle bir kez daha gündeme gelmeyi başardı.

Söz konusu habere göre bu yılın sonunda Colón-Dollar isimli kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlanan hükumet söz konusu coinin halk tarafından ödeme aracı olarak kullanılabileceğini ifade etti.

Cuma günü yapılan ve 2 saatten fazla süren sanal toplantıya ülkenin cumhurbaşkanı Naib Bukele’nin sözcüsü olarak Bukele’nin kardeşleri Ibrajim ve Yusef Bukele katıldı.

Bukele kardeşler, Colón-Dollar’ın ülkenin Merkez Bankası tarafından üretileceğini ve ABD doları rezervi ile destekleneceğini belirttiler. Colón-Dollar’ın ayrıca hükumet cüzdanı “Chivo” ile bağlantılı olacağı açıklandı.

Ibrajim Bukele, daha önce haziran ayının başında konunun uzmanlarıyla bir araya geldiklerini ve söz konusu kripto parayı desteklemek adına bir dolar rezervi oluşturma kararı aldıklarını da belirtti.

Öte yandan ülkenin, Bitcoin’i dolara ilave bir ulusal para birimi olarak kabul etmesinin yankıları hala sürüyor. Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Ekonomi Profesörü Steve Hanke, hükumetin aldığı bu kararı aptallık olarak değerlendirdi ve halkın büyük bir kesiminin banka hesaplarına erişimi olmadığı durumlarda söz konusu kripto para biriminin kullanımının da mümkün olmayacağını hatırlattı. Hanke ayrıca böylesi bir kararın getireceği ekonomik sonuçlar konusunda da uyarılarda bulundu.

Birçok olumsuz görüşe rağmen Bitcoin sayesinde ülkenin 2001 yılında ABD dolarına katılma kararıyla kaybettiği ulusal para birimi ihraç etme kabiliyetini yeniden ele geçireceğine olan inanç sürüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu