Bitcoin

El Salvador’un Bitcoin (BTC) Adımı, Ülkeye Pahalıya Mal Olabilir!

Bukele'nin BTC adımı, El Salvador'un kredi riskini arttırdı.

El Salvador, ülke olarak Bitcoin (BTC) yatırımı yaparak ve BTC’yi meşru para birimi ilan ederek tarihe geçti. 2021 yılında bu adımı atan ilk ülke olan El Salvador belki de diğer ülkelere önderlik etti ancak henüz başka bir ülke bu cesur adımı atamadı. Şimdi ise neden diğer ülkelerin bu adımı atmakta tereddüt ettiği gözükmeye başladı.

Moody’s tarafından yapılan açıklamada, El Salvador‘un Bitcoin adımının aslında ülkeye zarar verebileceği ortaya kondu. Kredi risk raporlarından sorumlu olan yatırım hizmetleri şirketi, El Salvador’un Bitcoin “deneyinin” ülkenin kredi riskini arttırabileceğini ve yabancı borç piyasalarına erişimini kesebileceğini vurguladı.

Moody’s’den Bitcoin Uyarısı

Moody’s analisti Jaime Reusche konu hakkında yaptığı açıklamada El Salvador’un Bitcoin kumarının kesinlikle risk portföyüne katkı sağladığını ifade etti. Ülkenin daha önce de likidite sıkıntıları çektiği biliniyor ve bu durum riski daha da arttırıyor gibi gözükmekte. Bukele sadece BTC’yi meşru para birimi ilan etmekle kalmadı aynı zamanda tepeden birçok defa BTC alarak aslında finansal risk sinyalleri verdi.

İlgili Haber
El Salvador Bitcoin'de Terste Kaldı! Kayıp 14 Milyon Dolar

Bu sadece bireylerin değil aynı zamanda kurumların da dikkatini çekmiş olabilir.

Buna ek olarak El Salvador’un Bitcoin tahvilleri de IMF gibi diğer kurumlardan uyarı almıştı. El Salvador, milyarlarca dolarlık BTC tabanlı tahviller ile “Bitcoin Şehri” kurmayı planlıyor olsa da şu an için Moody’s işlerin kısa sürede kötüleşeceğini tahmin etmekte.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu