Kripto HaberleriBitcoinEl Salvador'un Bitcoin Kararını Eleştirenlere Nayib Bukele'den Sert Sözler! "Şimdi Neden Susuyorsunuz?"

El Salvador’un Bitcoin Kararını Eleştirenlere Nayib Bukele’den Sert Sözler! “Şimdi Neden Susuyorsunuz?”

Nayib Bukele'den Bitcoin paylaşımı geldi.

Takip et

2021 yılının Eylül ayında Bitcoin‘i yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador bir ilke imza atmıştı.

BTC hamlesiyle tüm dünyada konuşulan El Salvador ve Bitcoin destekçisi devlet başkanı Nayib Bukele IMF ve Dünya Bankası tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti.

Bu bağlamda El Salvador’un Bitcoin kararı nedeniyle borçlarını ödemede zorluk yaşayacağı belirtilerek ülkenin Bitcoin kararında geri adım atması gerektiği söylenmişti.

Ancak Bitcoin kararının arkasında duran Bukele, yaptığı açıklamada ülkesinin geçen yıl BTC kararı nedeniyle temerrüde düşeceği endişesine rağmen, ülkesinin Ocak ayında vadesi dolan 800 milyon dolarlık dış tahvil ödemesi yaptığını duyurdu.

Borç ödemesi konusunda bir açıklamada da El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya’dan geldi. Zeleya açıklamasında “bugün 800 milyon dolarlık tahvilinin ödemesini faiziyle tamamladığımızı duyuruyoruz.” dedi.

Zeleya ayrıca ülkesinin borçlarını azaltma konusunda ilerleme kaydetmesi yönünde baskıyla karşı karşıya kaldığını da belirtti.

Sert bir dil kullanan Bukele ise El Salvador hakkında olumsuz yönde haber yapan medya kuruluşlarına gönderme yaparak şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl, neredeyse her eski uluslararası haber kuruluşu, Bitcoin bahsimiz nedeniyle El Salvador’un Ocak 2023’e kadar borcunu ödeyemeyeceğini söyledi.

Kelimenin tam anlamıyla bu konuda yüzlerce makale yazıldı.

Hepsi IMF ile anlaşma yapmadan Bitcoin zararımız nedeniyle 2023 tahvilimizi ödeyemeyeceğimizi söylediler.

Bütün haberler bende…

Ancak az önce tam olarak borcumuzu ödedik. Hem de faiziyle. ( 800 milyon dolar artı faiz)
Ama elbette, neredeyse hiç bir haber kuruluşu bunu anlatmıyor.

Çünkü yalan söylerler, yalan söylerler ve yalanları ortaya çıktığında sessizlik moduna geçerler.”

Nayib Bukele’nin bu paylaşımına başta Binance CEO’su CZ olmak üzere kripto para sektöründen pek çok kişi destek verdi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları