AnalizEthereum

ETH 2.0’ın Önemine Vurgu Yapan Analist: Ethereum Tahtını Kaptırabilir

Ethereum 2.0 süreci son dönemde gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Uzunca bir süre konuşacağımız ETH 2.0'ın önemi ne?

Bitcoin’den sonra adı tüm dünyada en çok duyulan coin şüphesiz Ethereum. 67 milyar dolarlık hacmiyle en büyük 2. kripto para olan Ethereum, bilindiği gibi son günlerde 2.0 güncellemesi ile gündemde. Geçtiğimiz hafta 2.0 güncellemesinin ilk aşamasının (0. aşaması) gerçekleşmesiyle uzun bir maratonun startı verilmiş oldu.

Ethereum en fazla kullanılan Blockchain ağlarının başında geliyor. Merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için en çok tercih edilen ağ olan Ethereum ağı, aslında gün içerisinde işlem yaptığımız USDT gibi birçok coine ev sahipliği yapıyor. Bu coinler her ne kadar fiyat olarak Ethereum’dan bağımsız olsa da aslında Ethereum ağı tarafından kontrol ediyor. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz DeFi coinleri de yine Ethereum ağında barınıyor.

Hal böyle olunca ETH ağında inanılmaz bir yoğunluk oluyor. Mevcut teknolojide saniyede yaklaşık 13 işlem yapılabilen ETH ağının 2.0 sürümüne geçmesiyle bu oranın saniyede 100.000 işleme kadar çıkması bekleniyor. Böylelikle ağdaki işlemler çok hızlı gerçekleşebileceği gibi, aktarımlar için yüksek komisyonlar ödenmek durumunda da kalınmamış olacak.

Ancak geçtiğimiz günlerde yapılan ilk aşamanın bile defalarca kez ertelendiği 2.0 süreci birçok uzmana göre uzun seneler sonra tamamen aktif hale gelecek. Celsius CEO’su ve kurucusu Alex Mashinsky eğer bu güncelleme yol haritasına bağlı bir şekilde yapılmazsa, ağdaki fazla işlemler ve yüksek komisyonlar sebebiyle ağın kitlenme noktasına gelebileceğini ve eski popülaritesini kaybedebileceğini ifade etti.

“Eğer Ethereum ağı ölçeklenebilirlik sorununu biran önce ortadan kaldırmazsa koltuğunu Cardano ve Polkadot’a bırakabilir” şeklinde açıklama yapan Mashinsky, sürecin hızlı devam etmesi gerektiğine parmak bastı ve bu güncelleme için birkaç yıllık bir sürecin gayet makul olduğunu da sözlerine ekledi.

2.0 Sürecinin Fiyata Etkisi

Bilindiği gibi ilk aşama için toplamda 524,288 adet ETH’nin sisteme kitlenmesi gerekiyordu. Bu oran an itibarı ile neredeyse 2 kat daha fazla artış göstererek 1,109,709 adet ETH olmuş durumda. ETH’lerini sisteme kitleyen yatırımcılar güncellemedeki 2. aşama gerçekleşene kadar varlıklarını geri çekemeyecekler.

Her geçen gün daha fazla artan kitli durumdaki Ethereumlar, 2. aşama gerçekleşene kadar piyasada olmayacağı için bu arz düşüşünün fiyata oldukça olumlu bir etkisi olacağı düşünülüyor.

Güncelleme süresince azalan arz sebebiyle Ethereum fiyatının yükseleceği tahmin edilirken, güncellemenin tamamen gerçekleşmesinden sonra da sistemin birçok kullanıcı tarafında kullanılması ve ağın tamamen rahatlamasıyla fiyatın rekor seviyelere ulaşması öngörülüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu