Kripto HaberleriAnalizEthereum 1 Haftada Yüzde 24 Düştü! Kim Satış Yapıyor?

Ethereum 1 Haftada Yüzde 24 Düştü! Kim Satış Yapıyor?

Takip et

Aylarca beklenen Ethereum Merge güncellemesi, 15 Eylül 2022 sabahında gerçekleşti. Pek çok yatırımcı, piyasaların “beklentiyi al, haberi sat” kuralını es geçerek ETH fiyatının güncelleme ardından yükselmesini bekledi.

Güncelleme ile Ethereum ağı, artık iş kanıtı (PoW) yerine hisse kanıtı (PoS) ile çalışmaya başladı. Böylelikle ETH madenciliği tarihe karıştı. Ethereum madencileri, ETHPOW gibi fork ağları oluştursa da girişim henüz başarılı olmadı.

Merge güncellemesinin ardından ETH fiyatı düşmeye başladı. 1 saat içinde 1200 dolar değer kaybeden Ethereum, takip eden 1 hafta içinde %19 değer kaybetti. 1 hafta içinde binlerce Ethereum satışı gerçekleşti.

Grafiğe bakıldığında en önemli destek seviyelerinin 1250 dolar ve 1000 dolar olduğu görülüyor. Öte yandan 1370 dolarların da önemli bir direnç haline geldiğini söylemek mümkün.

Güncelleme Şu Anlık Bekleneni Veremedi

Güncelleme haberinin ardından beklentinin aksine ETH fiyatı düştü, arzı ise yükseldi. Bunun ana nedeni ise, ETH madencilerinin güncelleme ardından yaptığı satışlar. ETH madencileri, 1 hafta içinde 30.000 adet ETH tokenini piyasaya sattı.

Ethereum madencileri, PoW ağı aktif iken günde toplam 13.000 Ethereum kazanıyordu. Yeni PoS sisteminde ise hisse sahiplerine dağıtılan ETH miktarı 1.600’e kadar düştü. Böylelikle ETH arzının azalması bekleniyordu.

Ancak beklenen durum gerçekleşmedi. Ağ ücretlerinin beklenenden çok daha düşük olması nedeniyle yakılan ETH tokenları, ödül olarak dağıtılan miktarı geçemiyor.

Ancak ilerleyen dönemde PoS sistemine geçişin fiyat, ETH arzı ve ölçeklenebilirlik gibi konulara oldukça olumlu etkileri olacağını söylemek mümkün.

Ethereum Satışlarını Kim Yapıyor?

ETH tarafında düşüşler sadece Ethereum Merge ile alakalı değil. Küresel ekonomideki belirsizlikler de Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralar üzerinde olumsuz etki etmeye devam ediyor.

Zaten düşüş eğiliminde olan ve ortalama son 1 hafta içerisinde yüzde 10 seviyelerinde düşüş yaşayan diğer kripto paralar aksine ETH’deki düşüşlerin daha derin olduğu görülüyor.

Yazı başında dediğimiz gibi “beklentiyi al, haberi sat” ilkesine göre birçok yatırımcının zaten ETH pozisyonlarından çıktığı ve çıkıyor olduğu tahmin ediliyor. Zira Temmuz ayı içerisinde 1000 dolar seviyelerinde olan ETH fiyatı 2 ay içerisinde 2000 dolarlara kadar çıkarak yatırımcısına yüzde 100 kazandırmıştı.

Öte yandan eski madencilerin, ekran kartlarını satışa çıkarmasıyla birlikte ellerindeki ETH’leri de sattığı düşünülüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

1 Yorum

guest

1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Adam

Kim olacak? İnsanları yüzyıllardır kim bu hale getiriyorsa.

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları