AltcoinBitcoinEthereum

Ethereum, Bitcoin’i Geçebilir Mi?

Ethereum, adını duyduğumuz, ne kadar olduğunu sürekli olarak takip ettiğimiz, zaman zaman bizi üzen, zaman zaman bizi heyecanlandıran altcoin olarak tanıdığımız kripto paralardan bir tanesi ve en önemli 2. kripto para.

Yatırımların en fazla payını alan Bitcoin’den sonra 2. Sırada olan Ethereum, tarihinde sürekli olarak geçiş süreçleri yaşarken, 2017 ve 2018 yılları arasında bünyesine daha fazla yatırımcı katmayı başardı ve daha fazla yatırım topladı. Ethereum’un arkasında en büyük destekçi Çinliler olurken, Çin yönetimince yayınlanan kripto para listeleri ve en fazla önerilen kripto paralar arasında daha önce birinci sırada gösterilmesi de Ethereum’a olan ilgiyi arttırdı.

Kimilerinin tüm yatırımını yaptığı, kimilerinin ise Bitcoin ile beraber yatırımlarını yaptığını Ethereum, daha fazla insanın ve daha fazla yatırımcının gözdesi olma yolunda ilerliyor. Bir yerde sıkılan ve bunalan, Bitcoin’de yaşanabilecek düşüşler dolayısı ile endişe eden kişilerin ilgi alanında olan Etherem, yatırımcıların ilgisini görebilen kripto paralardan.

Bitcoin Mi Daha Önemli, Ethereum Mu?

Bitcoin ve Ethereum arasında en fazla kafa karışıklığına sebep olan soru hangi kripto paranın daha önemli olduğu. Kripto para sahiplerine göre Ethereum piyasa adına büyük öneme sahip iken Bitcoin daha fazla öneme sahip.

Ama kripto para sahibi olmayan kişiler ise Ethereum’un daha fazla geride kaldığını ve Bitcoin’in çok daha fazla ilgi gören ve daha fazla piyasa hacmine sahip olarak önemi en büyük kripto para olduğu görüşündeler. Yatırımcılar ile yatırımcı yolunda ilerleyen kişilerin bu görüşleri önemli olsa da asıl mesele yatırımcıların ve yatırımcı olmak isteyenlerin düşündükleri değil piyasa durumunun ne olduğu ve ne kadarlık bir hacme sahip olduğunun önemi yönünde.

Bitcoin tüm kripto paralar arasında %47 oranı ile %53 oranı arasında değişen piyasaya sahip olmasından ötürü tek başına aslan payını alan ve tek başına gücü elinde tutan kripto para olmasının etkisi sonucunda daha fazla önemli. Bitcoin’de yaşanacak en ufak bir düşüş dahi milyonlarca insanı mağdur edebilirken, Ethereum’da yaşanan düşüş ise yine fazla insanı etkilemesine rağmen BTC kadar pek fazla insanı etkilemiyor.

Ethereum yatırımcı sayısına oranla Bitcoin yatırımcı sayısının daha fazla olmasının arkasında da benzer nedenler yatıyor. Asıl kripto paranın Bitcoin olduğuna inanan ve kripto paraların sadece Bitcoin’den ibaret olduğuna inanan bir grup yatırımcılar bu gerçeği daha sonra öğrendiklerinde ise korku ve bilinmezlik dolayısı ile sadece Bitcoin’den yana tercihlerini kullanarak daha fazla piyasa hacmi ve daha fazla orana sahip olmasında etkili oluyorlar.

Bitcoin Mi Önde Kalacak, Ethereum Mu Öne Geçecek?

Bitcoin ile Ethereum arasında yaşanan rekabet sürerken, gelecek birkaç yıl içerisinde Bitcoin’in 2. Sıraya, Ethereum’un ise 2. Sıradan 1. Sıraya yükselecek olduğu iddia ediliyor. Bu iddiaların ardı arkası kesilmezken, Bitcoin’in olası büyük bir düşüş olmadığı sürece ve olası büyük yasaklar ile karşı karşıya kalmadığı sürece ikinci sıraya düşmesinin pek fazla bir ihtimali yok.

Ethereum’un birinci sıraya yükselmesi için piyasa hacminin daha fazla artması ve Bitcoin piyasa hacminde daha düşük seviyelere gerileme olması gerekir. Bunun olması için ise Bitcoin’de düşüşler ve daha fazla kötü olaylar yaşanması gerektiğinden dolayı en azından 6 aylık vadede bunun gerçek olmayacak olduğu görüşündeler.

Analistler ise Çin, Japonya, Güney Kore ve ABD’li yatırımcıların Bitcoin’den vazgeçmeyecek olduklarını, BTC’ye tamamen bağlı olduklarını, bunun için Ethereum sahibi kişilerin BTC’nin yanına yaklaşmasının pek ihtimal dahilinde olmadığı görüşündeler. ABD ve Güney Koreli yatırımcıların tüm Bitcoin’lerini satarak Ethereum’a geçiş yapmaları durumunda ise piyasanın Ethereum’dan yana olabileceği ihtimal dahilinde olan beklentilerden bir tanesi.

Son haftalardaki artışlardan nasibini alamayan Ethereum, yatırımcılar nezninde Bitcoin’e karşı iyice gücünü kaybetmiş gibi gözüküyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu