Ethereum

Ethereum (ETH) Ağına Yüzde 51 Saldırısı mı Yapılacak? Vitalik Buterin İddiaları Yanıtladı

Madencilerin Ethereum ağına %51 saldırısı düzenleme planı, kursaklarında kalabilir.

Ethereum (ETH) geliştiricileri yakın zamanda EIP-1559 isimli bir ağ değişimini onayladı. Bu değişim, ağın yüksek işlem ücretlerini bitirmeyi veya en azından azaltmayı hedefliyor.

Bu yılın temmuz ayında ağda kullanıma açılması planlanan değişim, madencilerin her bir işlemden elde ettikleri ücreti de %50’ye kadar düşürebilir.

Ancak bunun karşılığında söz konusu fonlarla alınan ETH’lerin yakılacağı da biliniyor. Bu da sirkülasyondaki ETH miktarını azaltarak fiyatın uzun vadede olumlu hareket etmesini sağlayabilir.

Ethereum geliştiricilerinin çoğunluk ile aldığı bu karara rağmen %47 gibi bir orana sahip olan madenciler ise karşı adım attı. Twitter üzerinden yayınlanan gönderide 1 Nisan tarihinde Ethereum ağında 51 saatliğine hash gücünün Ethereum ağı dışındaki bir ağa verilmesi teklifi ortaya kondu.

Bu da aslında ağa %51 saldırısı düzenlenmesi olarak yorumlanıyor. Böyle bir durumda madencileri ağdaki hash gücünün %51’ini ele geçirirse ağdaki her değişimi onaylayabilir veya yapılan değişimleri iptal edebilir.

İlgili Haber
Ethereum (ETH) Madencileri Darbe

Ethereum Madencilerinin Darbe Hazırlığına Yanıt Hızlı Gelebilir

Vitalik Buterin ise bu tehditlere yanıt verdi. Buterin, kısa süre önce yaptığı açıklamada Ethereum’un PoW tabanlı ağı ile PoS tabanlı ağının çok daha yakın bir zamanda birleştirilebileceğini belirtti.

Bu da Ethereum 2.0’ye geçişi beklenenden çok daha hızlı gerçekleştirecek. 12 Mart tarihinde Status tarafından yayınlanan blog gönderisinde ise Vitalik Buterin’in olası %51 saldırısına karşı hazırlıklı olduğu belirtildi. Buterin ve geliştiricilerin böyle bir durumda ağı hızlı bir şekilde birleştirme ve PoS’a geçme planları olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu