Ethereum

Ethereum (ETH) Ağındaki Bu Airdrop, Dolandırıcılık Çıktı!

Etherwrap projesi, dolandırıcılık ile sonlandı!

Kripto para piyasası 2021 yılında çok fazla şey yaşasa da kesinlikle bunların arasında en çok hatırlananlardan birisi airdrop etkinlikleri oldu. Kullanıcıları ilgili protokollerin kullanımına teşvik için yapılan airdrop etkinliklerinde milyonlarca dolar dağıtıldı. Ancak bunların hepsi istenen başarıyı elde edemedi veya amaçları aynı olmadı.

İlgili Haber
Dikkat: Dolandırıcılar Çok Beklenen Airdrop İle Milyonları Dolandırdı!

Yıl Bitmeden Yeni Kripto Para Dolandırıcılığı Geldi

Yılın son günlerinde yapılan bir airdrop ise niyeti tamamen bozarak dolandırıcılığa imza attı. EtherWrapped isimli yeni bir kripto para projesi, önce airdrop, daha sonra rug pull yaptı. Ethereum kullanıcılarına yaptıkları işlemler hakkında bilgi vermeyi hedefleyen analitik platformu olan Etherwrapped, bu sabah bir token piyasaya sürdü. Projenin YEAR isimli tokeni, kullanıcıların ağdaki aktivitelerine göre dağıtıldı ve daha aktif kullanıcı daha çok airdrop aldı.

EtherWrapped, şu an silinen Twitter hesabından ise bunu büyük bir duyuru olarak paylaştı. Kimlikleri bilinmeyen ekip, tokeni Etherscan üzerinden de doğruladı ve bu projenin meşru gözükmesini sağladı.

Kısa süre önce yapılan OpenDAO ve GasDAO airdropları sonrasında da kullanıcılar aslında bu etkinliği pek sorgulamamış gibi gözüküyor. Yaklaşık 4.500 kullanıcı airdop etkinliğinden gelen tokenleri aldı ve YEAR kısa sürede Uniswap üzerinde alım satıma çıkartıldı.

Olaydan 4 saat sonra ise tokenin değeri sıfıra indi. Birçok kullanıcı bunun proje kurucuları tarafından yapıldığını iddia etti ve veriler de bunu gösteriyor. “Rug pull” olarak bilinen olay, proje kurucularının bütün likiditeyi çekip satış yapması olarak bilinmekte. Bu da umutla YEAR alanların aslında dolandırıldığını göstermekte.

Jordan Spence de olayı doğruladı ve bu tokeni alanların şu an satamadığını vurguladı.

 

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu