AnalizEthereum

Ethereum (ETH) Büyük Bir Kullanıcı Kaybı Yaşadı: ETH Fiyatı Nasıl Etkilenir?

Ethereum ağındaki Tether kullanıcıları, Tron ağına kaçıyor.

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), ağı tıkayan en büyük sorunlardan birisi yüzünden önemli bir göç yaşıyor. 25 milyar dolara yakın toplam piyasa değerine sahip olan USDT’nin arzının büyük bir çoğunluğu Ethereum ağında (ERC20) bulunuyor. Buna rağmen Ethereum ağındaki fahiş işlem ücretleri USDT kullanıcılarını Ethereum dışındaki ağlara yönlendiriyor.

Tether İçin Yeni Adres Belli: Tron

Tether işlemleri özellikle Bitcoin fiyatının sert düşüşü sonrasında artışa geçti. Yatırımcılar, volatiliteden ve BTC’nin sert hareketlerinden korkarak USDT gibi stablecoinlere kaçış yapmaya başladı.

USDT işlemlerinin sayısında önemli bir artış görülse de bunların Ethereum tabanlı işlemler olmadığı söylenebilir. İnsanların son dönemde artan işlem ücretleri nedeniyle Tron (TRC20) ağına kaçtıkları verilerle de sabit.

2021 yılının ilk gününden itibaren Tron ağındaki USDT işlemlerinin sayısı Ethereum ağındaki işlemlerin sayısını geçti.

CoinMetrics verilerine göre Tron ağına geçişin arkasındaki sebep ise kesinlikle işlem ücretleri. Ethereum ağı, mevcut konsensüs modeli nedeniyle ölçeklenebilirlik sorunu yaşıyor ve bu durum işlem ücretlerine de yansıyor.

CoinMetrics’in aktardığı bilgilere göre 2021 yılının ortalama ETH işlem ücreti 6 doların üzerinde. Yani kullanıcılar 1 dolarlık USDT bile göndermek istese 6 dolarlık işlem ücreti ödemek zorunda. Tron ağında ise USDT transferlerinde herhangi bir işlem ücreti bulunmuyor ve kullanıcıların kaçış sebebi tam olarak bu.

Kullanıcıların Ethereum ağı yerine Tron ağına akın etmesi ise Ethereum fiyatı için uzun vadede olumsuz etki yaratabilir. Kullanıcıların ağın en yüksek transfer hacmine sahip USDT için rakip ağa geçmesi, işlem ücretleri için ödenen ETH’lerin miktarını azaltacaktır. Bu da ETH için alış baskısını azaltır ve uzun vadede düşüşe katkı sağlar.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu