EthereumHaberler

Ethereum (ETH) Fiyatının Sert Düşüşünün Sebebi Ne? Ünlü İsim Açıkladı!

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum, sert bir düşüş yaşadı ancak bunun sebebi henüz net değil.

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum‘un (ETH) şu an yaşadığı sert düşüş, piyasadaki diğer altcoinleri de kızıla boyadı. Peki Bitcoin (BTC) nispeten yerinde tutunurken ETH fiyatında neden böyle bir gerileme görüldü?

Ethereum Neden Düşüyor?

Bunun ilk sebebi, Ethereum Merge’ün ertelendiği söylentileri. Twitter üzerinde son dönemde buna yönelik söylentiler artsa da şu an için geliştiricilerin aktardıklarına göre bu durum yaşanmadı. Türkiye’de Ethereum denilince akla gelen isimlerin başında olan Tobby Kitty de konu hakkında net bir açıklamada bulundu.

Tobby, 1-2 hafta içerisinde bir fork yapılacağını ve bunun sadece Difficulty Bomb olarak bilinen zorluk bombasının ertelenmesine neden olacağını aktardı. Zorluk bombası, madencilerin PoS’a geçilmesinden sonra madencilik yapmasını imkansız hale getirecek güncelleme olarak biliniyor. Bunun ağın yavaşlamasını engellemek için önlem olarak gören Tobby, asıl sebebin ise farklı olduğunu vurguladı.

Tobby’nin aktardığı bilgilere göre, FTX kripto para borsasının yatırım kolu olan Alameda, 4 gündür Ethereum odaklı bir operasyon çekiyor. Lido yan ağı tabanlı staking havuzlarına yönelen Alameda’nın stETH: ETH oranını kırdığı vurgulanmakta. LUNA:UST benzeri bir yapıya ancak çok daha farklı teminat oranlarına sahip olan bu staking havuzunda, Alameda’nın 4 gündür yaklaşık 50.000 stETH’i tamamen yaktığı aktarılmakta.

Bunun sebebinin ise ETH<>stETH AAVE likidite havuzuna zarar verip ETH’de fiyat düşüşü yaşatmak olduğu belirtilmekte. ETH ise 24 saatte bütün bunların sonrasında %10 düşüş yaşadı ve 1545 dolarla en son zamanların en düşük seviyesine geriledi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu