Ethereum

Ethereum (ETH) ve Cardano’ya (ADA) Bir Rakip Geldi: Bu Altcoin Devreye Girdi

IOTA, akıllı kontratlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), akıllı kontratları piyasaya sürerek aslında lider kripto para birimi Bitcoin sonrasında ciddi bir popülerlik elde etti.

Bitcoin’in sahip olmadığı akıllı kontratlar, şu an herkesin konuştuğu merkeziyetsiz finans dünyasının da kapılarını araladı.

Ancak Ethereum’un bu sisteminin de açıklarının olduğu iddia edilmekte ve bunu iddia eden projelerin her geçen gün sayısı artmakta. Solana, Cardano ve Cosmos bunlardan bazıları iken sektörün en köklü kripto para birimlerinden birisi de artık bunların arasına girmeye hazırlanıyor.

Ethereum ve IOTA Yarışı Hızlanıyor

IOTA Foundation, IOTA blockchain ağı üzerinde işlem ücretsiz, kolay programlanabilir ve ölçeklenebilir akıllı kontratlar için düğmeye resmen bastı.

IOTA blockchain ağı akıllı kontrat desteğine bu proje tamamlandığında sahip olabilir. IOTA ekibi tarafından yapılan açıklamada bunun IOTA 2.0 DevNet olacağı ve akıllı kontratların bununla birlikte geleceği vurgulandı.

IOTA geliştiricileri bu büyük gelişme ile birlikte artık ağda hiçbir işlem ücretine sahip olmadan merkeziyetsiz uygulama geliştirebilecek ve DeFi dünyasına dahil olabilecek.

IOTA Foundation CEO’su Dominic Schiener, konu hakkında yaptığı açıklamada bu ağın Ethereum rakibi veya katili olmayacağını, bunun aslında blockchain ağının kullanımını arttıracak bir adım olacağını belirtti.

Bu durum Ethereum’a rakip olunmayacağına gösterse de akıllı kontrat devreye girdiğinde aslında bütün projelerin ETH’ye rakip olduğu söylenebilir.

Zira yüksek işlem ücretleri Ethereum ağına alternatif aranmasını sağlayan sebeplerin başında geliyor. IOTA ağında ücretsiz işlem yapılması ETH ağı için büyük bir alternatif olabilir.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu