Kripto HaberleriBitcoinEthereum Kurucusu Vitalik Buterin ile Bitcoin Geliştiricisi Arasında Dikkat Çeken Tartışma!

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin ile Bitcoin Geliştiricisi Arasında Dikkat Çeken Tartışma!

Takip et

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Proof of Stake (PoS) mekanizmasının merkeziyetsiz bir konsensüs sunmadığı iddialarına sert bir şekilde karşı çıktı. PoS’e yönelik bu suçlama, Bitcoin geliştiricisi Jimmy Song’dan geldi.

Song’a göre PoS sistemi “Bizans Generalleri Problemine” bir çözüm getiremiyor.

Buterin attığı bir Tweet’inde Song’a ateş püskürerek PoS’a yönelik saldırısının tanımlardan kaynaklanan bir teknik ayrıntıya dayandırarak ‘aptalca’ olarak nitelemesinin yanlış olduğunu belirtti:

“İpucu: A ve B’yi matematik, ekonomi ve ahlak felsefesine değinen derin argümanlara dayanarak tartışan insanların köklü bir geleneği varsa ve siz gelip ‘B, tanımları içeren tek satırlık bir teknik özellik nedeniyle aptalca’ diyorsanız, muhtemelen yanılıyorsunuzdur.”

Bitcoin ve Kripto Paralarda Bizans Generalleri Problemi Nedir?

Bizans Generali Problemi’nin, merkezi olmayan sistemlerin tek bir doğru üzerinde anlaşmaya varmakta karşılaştıkları zorlukları ifade ettiğini belirtmek gerekir. Özellikle, bu sorun para alanında etkisini uzun süre devam ettirmişti ve Bitcoin’in ortaya çıkışı Proof-of-Work (PoW) aracılığıyla bir çözüm olarak görülmüştü.

İlgili Haber
Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin Bu Altcoini Öve Öve Bitiremedi: Yoksa Dalga Mı Geçti?

Bitcoin, işlem gücünün %50’sinden fazlasının aynı görüşte olduğu zaman bir konsensüse ulaşmasının yeterli olmasıyla birlikte bu soruna evrensel bir çözüm sunmayı hedefliyor. Problem, her biri genel olarak hizmet veren farklı madenciler tarafından çözülüyor. Her bir node, genel bağlantılar ile aynı olan işlemleri doğrulamak için çaba sarf ediyor.

Diğer yandan PoS ile Bizans Generali Problemi, PoW kripto para birimleriyle ilişkili yüksek enerji ve donanım maliyetlerine ihtiyaç duyulmadan verimli ve çevre dostu bir şekilde çözülmeye çalışılmaktadır.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları