fbpx
EthereumHaberler

Ethereum Madenciliği bitme noktasına geldi

Son zamanlarda Ethereum‘daki ciddi değer kayıpları en çok ETH madenciliği yapanları vurmuş durumda. 1440 dolarlık zirvesinden sonra 167 dolar seviyelerine kadar gerilemesi ile Ethereum’un güvenilirliği sorgulanmaya başlandı.

Her ne kadar ETH fiyatı 200 dolar üzerine çıksa da, madencilik oranında bir hayli azalma var. Etherscan.io sitesinden elde edilen verilere göre ağın toplam gücünde yüzde 20’lik bir gerileme olduğu net bir şekilde görülüyor.

Ağustos ayında 296 TH/s ile zirvesini gören hash oranı, Eylül ayında 245 TH/s’ye kadar gerileme yaşadı. Bu da Ethereum madenciliği yapan kişi sayısının yüzde 20 oranında azaldığını gösteriyor.

Durum böyle olunca toplulukta Ethereum’un güvenilirliğinin sarsıldığı haberleri yayılmaya başladı. An itibarı ile 260 TH/s seviyelerine yükselen hash oranı biraz olsun toparlamış olsa da 1 ay gibi kısa süre içerisinde bu kadar düşmüş olması toplulukta panik etkisi yaşattı.

Madenciler zarar ediyor

ETH madenciliğinin bu noktada ekipman, donanım, soğutma ve elektrik gibi masrafları karşılamadığı ve madencilik yapan kişilere zarar ettirdiği ifade ediliyor. Ayrıca yakın zamanda olması beklenen “blok ödülünün yüzde 33 oranında azaltılması” işlemi uygulanırsa, madenciler bir de bu durum karşısında yüzde 33 oranında daha az kar etmiş olacak.

Ancak bu durumun fiyatı yukarı çekeceği düşünülüyor.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Haber Bülteni

Kripto para piyasasındaki son gelişmelerden her gün haberdar olabilmek için e-mail bültenimize kaydolun. Dilediğiniz zaman aboneliği bir tıkla sonlandırabilirsiniz.
Holler Box