coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriEthereumEthereum Spot ETF'ler Onaylanınca ETH Fiyatı Nasıl Etkilenecek? JPMorgan ve 2 Analistten...

Ethereum Spot ETF’ler Onaylanınca ETH Fiyatı Nasıl Etkilenecek? JPMorgan ve 2 Analistten Tahminler Geldi

JPMorgan ve beraberindeki iki analist, Ethereum Spot ETF'lerin potansiyel onayı hakkında tahminlerini açıkladı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum, Spot ETF’lerin piyasaya sürülmesinden faydalanmaya hazırlanıyor. Bununla birlikte, piyasa tepkisi Bitcoin’in ETF onaylarında gözlemlenenden daha bastırılmış olabilir.

Yatırımcılar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Mayıs ayında spot Ethereum ETF’lerini onaylamasını bekliyor. Ancak ETH’nin fiyat hareketi, Bitcoin’in ETF onayları öncesinde yaptığı hareketlere kıyasla daha az dramatik olabilir.

JPMorgan’a göre, BlackRock’ın iShares Ethereum Trust’ı ilk kez bünyesine kattığı 9 Kasım’dan bu yana Ethereum fiyatı %20 yükseldi. Bu, BlackRock’ın BTC için spot ETF başvurusunu ilk kez yapmasının ardından Bitcoin’in yaşadığı %55’lik yükselişe kıyasla daha düşük.

JPMorgan analisti Kenneth Worthington, “Ethereum spot ETF’sinin, belki de daha düşük piyasa değeri ve Bitcoin’e karşı ‘ilk hamle avantajı’ olmaması nedeniyle Bitcoin muadilinden daha az ‘abartıldığını’ düşünüyoruz” dedi.

Analistlere göre beklenen coşkunun eksikliği, ETH’nin bir menkul kıymet olarak statüsü konusundaki düzenleyici belirsizlikten kaynaklanıyor olabilir. Strix Leviathan’ın baş yatırım yetkilisi Nico Cordeiro’ya göre, Bitcoin’in bir emtia ve bir menkul kıymet olarak statüsü açıktı.

JPMorgan, SEC’in Ark/21Shares başvurusunu onaylaması ya da reddetmesi için son tarih olan 23 Mayıs’a kadar spot ETH ETF onayı için “%50’den fazla şans” olmadığını tahmin ediyor.

Oppenheimer’da analist olan Owen Lau, Ethereum ETF’sinin onaylanmasının “yüksek bir olasılık” olduğunu ve bunun zaten piyasa beklentilerine dahil edilmiş olabileceğini söyledi.

CNBC’ye verdiği demeçte Lau, “Bitcoin ile karşılaştırıldığında ETH ETF’nin heyecanının daha hafif olmasını bekliyorum” dedi ve ekledi:

“ETH’nin piyasa değerinin Bitcoin’in yalnızca %32’si ve kriptonun %16’sı olduğu göz önüne alındığında, gelen yeni para miktarı Bitcoin’e kıyasla daha az olabilir. Ancak yine de benimsenmeyi artırmak için bu bir başka önemli dönüm noktası.”

Grayscale’in geçen yaz SEC’e karşı kazandığı mahkeme zaferinin ardından, SEC’in Ether ETF’leri reddetmesi durumunda sektörün artık başvurabileceği bir yol haritası var.

Santa Clara Üniversitesi Leavey İşletme Fakültesi’nde doçent olan Gustavo Schwenkler, başka bir dönüm noktası niteliğindeki davaya atıfta bulunarak bu duyguyu yineledi:

“Bitcoin her zaman açıkça bir emtia olarak ifade edildi, Cardano ve Solana her zaman açıkça menkul kıymetlerdi, ancak ETH her zaman havada kaldı.”

Nitekim geçtiğimiz yaz, New York Güney Bölgesi’ndeki bir yargıç Ripple’ın XRP tokeninin “görünüşte bir menkul kıymet olmadığına” karar vermişti.

Schwenkler, potansiyel ETH ETF onaylarına giden herhangi bir coşkunun “daha az spekülatif” olacağına ve çoğunun zaten fiyatlandırıldığına inanıyor. “Bitcoin’den zaten bu dersi aldığımız için, tepkinin muhtemelen Bitcoin’de gördüğümüzden daha az aşırı olacağını düşünüyorum” dedi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

1 Yorum

Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
alim

Eth onaylaninca dölü olan etc de yürür bilginize

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail