Kripto HaberleriEthereumEthereum Vakfı Açıkladı: "Ethereum 2.0'ın İsmi Değişiyor!"

Ethereum Vakfı Açıkladı: “Ethereum 2.0’ın İsmi Değişiyor!”

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Ethereum geliştiricileri, güvenlik ve merkezsizlik alanında iyileştirmeler yaparak küresel çaptaki talebe yetişebilmek için ölçeklenebilirlik çalışmaları yapmaya devam ediyor. Bu çalışmalara ek olarak ETH geliştiricileri, “ETH 1.0” ve “ETH 2.0” gibi terminolojileri de kullanmayı bırakıyor. Bu gelişme aslına bakılırsa altcoinin 2022 yılı için ilk çeyrek yol haritasında da belirtilmişti. Bugün itibariyle ise tam anlamıyla yürürlüğe konacak.

Değişiklikler ile birlikte yeni isimler şu şekilde gözükecek:

ETH 1.0 → uygulama katmanı

ETH 2.0 → konsensüs katmanı

Ethereum vakfı, altcoinin isimlendirilmesinde yaşanacak değişikliği görselleştirdi.

Ethereum ismi ise bundan böyle uygulama katmanı (ETH 1.0) ile konsensüs katmanının (ETH 2.0) toplamına denecek. Geliştiriciler, Ethereum yatırımcılarının bu konuyla ilgili herhangi bir adım atmasına gerek olmadığını belirtti.

Ethereum 2.0 Terimi Nereden Gelmişti?

Aslına bakılırsa Ethereum, ağ üzerinde ölçeklenebilirlik alanında iyileştirmeler yapmayı ve “Proof of Stake” mekanizmasına geçişi her daim yol haritasının bir parçası olarak bildiriyordu. Daha önce geliştiriciler bu iki alan üzerinde ayrı bir şekilde çalışırken 2018 yılı civarında ise iki alan birleştirilerek “ETH 2.0” ismi verildi.

Altcoinin gelişimi hakkındaki yol haritasına göre bir “Proof of Work” zinciri olan ETH 1.0, nihayetinde bir zorluk bombası kullanılarak ortadan kaldırılacak. Ağ üzerindeki kullanıcılar ve uygulamalar, daha önce ETH 2.0 olarak bilinen yeni “Proof of Stake” Ethereum zincirine taşınacak.

Peki Bu Değişiklik Neden Yapıldı?

Geliştiricilere göre ETH 2.0 ismi, piyasaya yeni katılan kullanıcılar için kafa karıştırıcı olarak algılanıyordu. Yeni kullanıcılar doğal olarak ETH 2.0’ın ETH 1.0’dan daha sonra kullanılacağını ya da ETH 2.0’a geçiş ile birlikte ETH 1.0’ın artık var olmayacağını düşünüyordu. Ancak geliştiricilere göre bu iki varsayım da doğru değil.

Geliştiriciler, ETH’nin yol haritası şekillendikçe ETH 2.0 kavramının bu yol haritasını doğru bir şekilde yansıtmadığını fark etti. Yöneticiler, ETH’nin daha geniş kitlelerce anlaşılabilmesi için doğru kelime seçiminin önemli olduğunu düşünüyor.

Bununla birlikte ETH 2.0 ismi, bazı dolandırıcılar tarafında da kötüye kullanılmıştı. Dolandırıcılar, yatırımcıların ETH 2.0’a geçiş yapmaları gerektiği şeklinde yanlış bilgiler vererek kripto para kullanıcılarının tokenlerini ele geçirmişti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları