binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriEthereumEthereum'da Yeni Büyük Güncelleme "Dencun" Kapıda: İşte Getireceği Yenilikler ve Tahmini Tarihi!

Ethereum’da Yeni Büyük Güncelleme “Dencun” Kapıda: İşte Getireceği Yenilikler ve Tahmini Tarihi!

Ethereum'da yeni büyük güncelleme olarak bilinen Dencun hakkında neler biliniyor? Tahmini çıkış tarihi ne zaman?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Geçtiğimiz ay Ethereum’da (ETH) gerçekleşen büyük ‘Shapella’ güncellemesinin ardından geliştiriciler bir sonraki büyük güncelleme olan ‘Dencun’ hakkında yeni bilgiler vermeye başladı.

Bu isim, blok zincirinin iki ana katmanında aynı anda gerçekleşen iki yükseltmenin birleşiminden oluşuyor. Tüm protokol kurallarının bulunduğu yürütme katmanı “Cancun” yükseltmesinden geçerken, blokların doğrulanmasını sağlayan konsensüs katmanı “Deneb” olarak biliniyor.

Yeni Ethereum Güncellemesinin Merkezinde “Proto-Danksharding” Var

Dencun’un merkezinde, daha yaygın olarak “proto-danksharding” olarak bilinen EIP 4844 yer alıyor. Güncelleme tasarısı, veri “blobları” için ayrılan alanı artırarak blok zincirini ölçeklendirmeyi amaçlıyor. Değişikliklerin ayrıca katman 2 rollup’ları için ücretleri azaltması bekleniyor.

Proto-danksharding, rollup’ların bloklara daha ucuz veri eklemesinin bir yolu olarak biliniyor. Rollup’lar, işlemleri zincir dışında gerçekleştiren ve verilerini zincir üzerinde yayınlayan katman-2 protokolleridir.

İlgili Haber  Kriptoyu Terk Edeceğini Açıklayan İki Dev Şirketin Elinde Yüklü Miktarda BTC, SHIB ve Bu 11 Altcoinden Var! Satabilir Mi?

Söz konusu veriler pahalıdır çünkü tüm Ethereum node’ları tarafından işlenir ve sonsuza kadar kaydedilirler. Proto-danksharding, gönderilebilen ve bloklara eklenebilen veri blobları ortaya çıkarır. Bu bloblardaki verilere EVM tarafından erişilemez ve sabit bir süre sonra (1-3 ay) otomatik olarak silinir. Bu, rollup’ların verilerini çok daha ucuza gönderebilecekleri ve sağlanan tasarrufları daha ucuz işlemler şeklinde son kullanıcılara aktarabilecekleri anlamına gelir.

Bugün yapılan resmi bir toplantıda Ethereum geliştiricileri EIP 4844’ün teknik detaylarını açıkladılar.

Güncellemenin, Ropsten ağında bir test sürecinin ardından 2023 yılının sonlarında gerçekleşmesi bekleniyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail