Kripto HaberleriEthereumEthereum'un (ETH) İşlem Maliyetleri Son İki Yılın En Düşük Seviyesine Geldi!

Ethereum’un (ETH) İşlem Maliyetleri Son İki Yılın En Düşük Seviyesine Geldi!

Takip et

Ethereum (ETH) ağında işlem yapmanın maliyeti, 2021’in DeFi yazının göz kamaştırıcı günlerinden ve ardından gelen değiştirilemez token artışından bu yana önemli ölçüde azaldı.

Ethereum’un işlem maliyetleri son iki yılda şimdiye kadarki en düşük noktaya ulaştı.

Ethereum İşlem Maliyetleri Geçtiğimiz Kasım Ayından Bu Yana Büyük Bir Düşüş Gösterdi

İşlem maliyetleri düşük seviyelere ulaşmasına rağmen, Ethereum işlem sayısı ve günlük aktif kullanıcı sayısı aynı oranda düşmedi.

Bu durumun muhtemel nedeni, işlem yapan kullanıcıların işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için yüksek maliyetler ödemek istememeleriydi.

ETH ağındaki toplam işlem sayısına ve aktif adreslere bakıldığında, bu istatistiklerin hiçbiri tüm zamanların en düşük seviyelerine yaklaşmıyor. Aslında, her ikisi de aynı iki yıllık zaman diliminde sırasıyla yaklaşık %20 ve %60 oranında artış gösterdi.

Uniswap, OpenSea ve ETH transferleri geçtiğimiz ay en çok gas tüketen (bir işlemi gerçekleştirme maliyeti) akıllı sözleşmeler oldu.

İlgili Haber
JP Morgan Ethereum (ETH) İçin Potansiyel Riskleri Sıraladı!

OpenSea, 14 aylık dönemin tamamında toplam gas tüketiminin büyük bir çoğunluğunu gerçekleştirdi. Ancak Ocak ayından bu yana önemli ölçüde düşüş gösterdi.

OpenSea 14 aylık dönemde 230.000 ETH, aylık bazda ise yaklaşık 16.400 ETH tüketti.

Bu durum, ağdaki transferler ve token takasları gibi diğer işlemlerin astronomik miktarda daha pahalıya mal olmasına neden oldu.

İşlem maliyetlerindeki düşüş, OpenSea faaliyetlerindeki önemli azalmaya ve daha ucuz işlem arayışıyla alternatif Blockchain’lere geçiş yapan kullanıcıların sayısının artmasına bağlanabilir.

Öte yandan Merge güncellemesi de henüz işlem maliyetlerinde önemli bir değişiklik yapmasa da buna olumlu bir etki yaşattı ve yaşatacağı düşünülüyor.

İşlem maliyetleri düşük seviyelere ulaşsa da, iyimser roll-up çözümlerindeki işlem sayıları yukarı yönlü bir seyir izlemektedir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları