HaberlerLibra

Facebook’un Libra Projesi Tarihe Mi Karışıyor?

Celo Vakfının Celo Alliance for Prosperity isimli projesi şimdiden birçok yatırımcının desteğini almayı başardı.

Facebook şirketinin büyük umutlarla giriştiği ancak sayısız olumsuz tepki ve engellemeyle karşılaştığı Libra projesinin üyesi olan şirketlerden bazıları şimdilerde başka bir projenin peşinden gidiyor.

Birçok engele takılan ve dolayısıyla da ilerleyişini son derece yavaş bir şekilde sürdüren Libra projesi Visa, PayPal, Stripe ve Mastercard gibi dev şirketlerin üyeliğini yitirdi ve bir anlamda meydanı yeni projelere bırakmış oldu. Hal böyle olunca da meydanı boş bulan Celo Vakfı, geliştirdikleri projeyle birçok yatırımcının desteğini almayı başardı.

50 yatırımcısı bulunan ve 11 Mart’ta tanıtımı gerçekleştirilen Celo Alliance for Prosperity isimli bu yeni projenin önde gelen yatırımcılarının yanı sıra birçok önemli isim bulunuyor. Polychain Capital, Carbon, Grameen Foundation, GiveDirectly ve Maple bu isimlerden sadece birkaçı.

Söz konusu projenin arkasında Celo Vakfı bulunuyor. 2017 yılında kurulan Vakıf, kar amacı gütmeyen bir yapıya sahip. Vakfın arkasında bulunduğu Celo Alliance for Prosperity projesi, kullanıcıların akıllı telefonları sayesinde çevrimiçi arayüz oluşturmalarını sağlıyor ve kendilerine daha hızlı ve düşük maliyetli ödemeler, havaleler ve mikro kredi hizmetleri sunuyor. Proje ayrıca insani yardım projelerindeki operasyonel karmaşıklıkları da gidermeyi hedefliyor.

Global bir ödeme alt yapısı oluşturmayı hedefleyen proje, Blockchain destekli bir dijital para birimi vasıtasıyla mikro dolaşımı sağlamayı odak noktası haline getirmiş durumda. Bu açıdan bakıldığında Libra projesine benzerlik gösteren projenin sorumlularından Chuck Kimble, Celo stablecoinin bir kripto para rezerviyle ABD dolarına sabitleneceğini ifade etti. Ayrıca Facebook’un Libra projesiyle olan benzerliklerini de kabul eden Kimble, söz konusu durum sebebiyle her iki projeye de katılan şirketler olduğunu belirtti.

Anchorage Başkanı Diogo Monica ise daha kapsayıcı ve açık bir finansal sistem vücuda getirmek için farklı şirketlerle çalışmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

cLabs kurucusu Rene Reinsberg düzenlenen bir basın açıklamasında şunları ifade etti:

Söz konusu proje ittifakı, Blockchain teknolojisinden yararlanarak paranın geleceğini değiştirecek ve kapsayıcı finansal araçlar oluşturacak. Proje kapsamında sınır ötesi para gönderme işlemlerinden, bağışta bulunmaya kadar birçok farklı alanda hizmet verilecek ve gönderimi gerçekleşen paralar herhangi bir aracı engeline takılmadan “doğru ellere” ulaşacak.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu