HaberlerKripto ParaLibra

Facebook’un Stabilcoin Projesi Diem Pilot Uygulamalara Başlıyor!

2019 yılından itibaren gündemde olan ancak bir türlü elle tutulur bir ilerleme kaydedemeyen Facebook'un dijital parası sonunda pilot uygulamalara başlıyor.

Eski adı Libra yeni adı Diem olan Facebook destekli ABD dolarına sabitlenmiş stabilcoin projesi 2021 yılı içerisinde pilot uygulamalarına başlayacak.

CNBC’nin ismini açıklamadığı kaynağına dayandırdığı habere göre, pilot uygulama dar bir alanı kapsayacak ve büyük ölçüde bireysel tüketiciler arasındaki işlemlere odaklanacak. Habere göre, kişilerin pilot uygulamada Diem ile mal satın alıp almayacakları henüz netleşmedi. Lansman için onaylanmış bir tarih belirlenmediği için zamanlamanın değişebileceği de ifade edildi.

Facebook aylık yaklaşık 3 milyar aktif kullanıcı ile çok geniş bir erişim alanına sahip. Bu kadar geniş bir kitleye kripto paraya kolay yoldan erişim imkanı sunması beklenen proje ilk duyurulduğunda büyük heyecan yaşatmıştı.

Bu heyecan merkez bankaları ve politikacılar tarafından desteklenmemiş ve Diem’in ülkelerin parasal istikrarını tehdit edebileceği ve kara para aklamayı mümkün kılabileceği ifade edilmişti.

Facebook’un potansiyelinin farkında olan politikacılar Diem’i uzun süredir bir tehdit olarak görüyor. Politik baskılar altında gelişmeye çalışan proje 2019 yılından bugüne kadar faaliyete geçemedi.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu