BitcoinEkonomiHaberler

FED Başkanı Jerome Powell Konuştu Bitcoin Tepki Verdi! İşte Detaylar

FED başkanı Jerome Powell, Wall Street Journal'ın düzenlediği etkinlikte piyasalar hakkında konuştu, Bitcoin tepki verdi.

FED başkanı Jerome Powell, Wall Street Journal’ın düzenlediği “Her Şeyin Geleceği” isimli etkinlikte söz aldı.

WSJ’den Nick Timiraos’un konuğu olacak olan Powell, artan faiz oranları, FED’in enflasyonu ele alma planı ve ABD ekonomisinin görünümüne ilişkin konuştu.

İşte FED Başkanı Jerome Powell’ın Yaptığı Konuşmadan Satırbaşları

FED başkanı, FED’in enflasyonu düşürmeye odaklanmasının gerektiği zamana gelindiğini açıkladı:

“Enflasyonun ikna edici bir şekilde düştüğünü görmemiz gerekiyor. Faiz artışlarının devam etmesi uygun. Önümüzdeki iki toplantıda 50 baz puanlık faiz artışı için ciddi destek var. Beklentiler üzerinde çalışmayı seviyoruz. Piyasaların söylediklerimize tepki verdiğini görmek güzeldi.”

Jerome Powell ayrıca ABD’deki son yılların en yüksek enflasyonunun ateşinin sönmemesi durumunda daha agresif davranabileceklerini aktardı:

“Enflasyonun ciddi şekilde düştüğünü görmemiz gerekiyor. Bunu görmezsek daha agresif olmamız gerekecek. Eğer bunu başarabilirsek faiz artışlarını yavaşlatabiliriz. Faizleri hızla normal seviyeye yükseltiyoruz.

Muhtemelen 4. çeyrekte bu seviyeye ulaşacağız. Ancak bu bir duraklama noktası değil. Enflasyonun düşmeye başladığını görene kadar faizleri artırmaya devam edeceğiz. Geriye dönüp baktğımızda faizleri daha erken yükseltmek daha iyi olurdu.”

Powell’ın konuşmasından önce 30.000 doların üstünde olan Bitcoin fiyatı, bu yazının yazıldığı anlarda 29.450 dolara kadar geriledi. Powell’ın konuşması sırasında ABD 10 yıllıkları %2,98’e kadar yükseldi.

Bitcoin fiyatının Powell’ın konuşmasından sonraki hareketini gösteren grafik.

Powell, enflasyonun nedenlerinden biri olan Ukrayna-Rusya savaşını gösterdi:

“Ukrayna savaşı emtia fiyatlarını yukarıya itiyor. Bunun ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Çin’deki kilitlenmelerde aynı. Bunlar enflasyonun düşmesini zorlaştıracak. Enflasyonu sakinleştirmek zor bir görev olacak. Yumuşak bir iniş için büyümeyi yavaşlatmalıyız.

Bu sırada bazı acılar söz konusu olabilir. Her halükarda fiyat istikrarını sağlayacağız. Faiz artışlarıyla ilerlememiz gerekiyor. Piyasalar düşüncelerimizi oldukça iyi işliyor.

Powell buna ek olarak piyasaların son günlerdeki performansı hakkında da konuştu:

Piyasalarda bazı değişken ve volatil günler gördük ancak şimdiye kadar bunu iyi atlattığımızı görüyorum.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu