BlockchainHaberlerKripto Para

FED Başkanı Powel: “Dijital Para Konusunda İlk Olmayacağız, Politik Yan Etkilerini Araştırıyoruz”

Fed başkanı Powel dijital paralarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powel, bugün Princeton Üniversitesi’nin ev sahipliğini yaptığı çevrimiçi bir etkinliğe katıldı. Dijital paralara yönelik gelen sorulara cevap veren Powell, ilginç açıklamalar da bulundu.

“Biz ABD olarak rezerv para birimine sahibiz. Bu bize her zaman ilk hamle avantajını veriyor. Ancak ülkelerin çıkaracağı dijital paralar konusunda ilk olmamız gerektiğini düşünmüyoruz böyle bir ihtiyacımız yok.”

Yakın zamanda, ABD merkez bankası altında faaliyet gösteren 12 bölgesel Federal Rezerv bankasından biri olan Boston Federal Rezerv Bankası’nın, dijital bir doları destekleyip desteklemeyeceklerini belirlemek için 30’dan fazla farklı blok zincir ağını değerlendirdiğine ilişkin haberler çıkmıştı.

Buna atıf yapan başkan, araştırmaların başlamasına rağmen FED’in ilk dijital parasını yayınlamasının “aylar yerine yıllar” alacağını ifade etti. Fed’in Blockchain teknolojisi kadar bu paraların ortaya çıkarabileceği politik sorunları da araştırdığını aktaran başkan, bu konuda ciddi yatırımlar yaptıklarını sözlerine ekledi.

Dijital paraların oluşturacağı yeni ekosistemde, ABD dolarının mevcut hakimiyetinin sarsılacak olması ABD’nin önündeki en büyük risk. Anlaşılan o ki FED de bundan çekiniyor ve bu süreci yavaşlatmayı tercih ediyor.

İnsanların Bitcoin ve diğer kripto paralara olan ilgisinin de zamanla kaybolma eğilimine gireceğini ima eden başkan şunları ifade etti.

“FED’in dijital paralara yönelik araştırmalar yapmasının nedeni, özel sektörün Bitcoin ve diğer kripto paralar gibi para yaratma yeteneğidir.  Geçmişte de özel sektörün çıkardığı paralar halkın ilgisini çekmişti. Bir noktadan sonra bunun gerçek para olmadığını ve kaçınmak zorunda olduklarını anladılar.”

Açıklamanın tamamını buradan izleyebilirsiniz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu