HaberlerKripto Para

FED Başkanı Powell’ın Kripto Paraları İlgilendiren Açıklamaları Neler? İşte Detaylar!

FED başkanı Jerome Powell, Kongre önündeki beklenen konuşmasını yaptı. Buna ek olarak konuşmada kripto sektörüne de değinildi.

FED Başkanı Jerome Powell, FED’in Kongre’ye potansiyel bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesi konusunda tavsiyede bulunmayı planladığını söyledi.

Powell, bugünkü para politikası oturumunda ABD’li Kongre üyeleriyle buluştu. FED başkanı, CBDC’lerin piyasa sürülmesi konusundaki bir sonraki adımlar hakkında bir soruya “bu, ülke olarak keşfetmemiz gereken bir şey” dedi ve bunun “siyasi bir şey olmaması gerektiğini” ekledi.

Powell: “Önümüzdeki Yıllarda Dijital Dolar ile İlgili Çalışmaları Kongre’ye Sunacağız”

FED başkanı, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu, tüm Amerikalıları etkileyecek çok önemli bir potansiyel finansal yeniliktir. Planımız önümüzdeki yıllarda hem politika tarafında hem de teknolojik tarafta çalışmalar yapmak ve belirli bir noktada Kongre’ye bir öneriyle başvurmak.”

Fed bu yılın başlarında dijital dolar konusunda bir rapor yayınladı ve yetkililer hala kripto endüstrisinden, geleneksel finans firmalarından ve yatırımcılardan bu rapora gelen yanıtları inceliyor. Bu yanıtların Fed’in nihai tavsiyesini şekillendirmesi muhtemel görünüyor.

Mart ayında Powell, Fed’in Kongre konuya dahil olmadan bir CBDC’nin başlatılmasını incelemeye devam etmeyeceğini söylemişti.

İlgili Haber
Bitcoin'de Gündem Yine FED! Powell Saat Kaçta Konuşacak?

“Dijital Dolar Stablecoin’ler ile Değil, Devlet Tarafından Oluşturulmalı”

Bugün ise ABD’nin dijital bir dolar çıkarması halinde bunun özel bir şirket yerine hükümet tarafından çıkarılması gerekeceğini belirtti.

FED başkanı, sözlerine şöyle devam etti:

“CBDC’lerle ilgili bir soru da özel bir stablecoin’in dijital dolar haline gelmesini istiyor muyuz? Bence cevap hayır. Eğer dijital bir dolarımız olacaksa, bu özel bir para değil, devlet garantili para olmalıdır.”

Powell, merkez bankasının Kongre’ye sunduğu altı aylık para politikası raporunun bir parçası olarak ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde açıklama yaptı.

Çarşamba günkü ilk duruşmasında FED başkanı, kripto paralar için daha iyi bir regülasyon çerçevesi oluşturulması çağrısında bulunmuştu.

Önemli gelişmeleri son dakika öğrenmek için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu