BitcoinHaberlerKripto Para

FED Üyesi 2022 Faiz Beklentilerini Açıkladı! Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

FED Atlanta Başkanı Raphael Bostic, faiz artırımları ile ilgili konuştu.

Geçtiğimiz hafta 0,25 puan faiz artırımına giden FED’in 2022 yılı içerisinde kaç defa daha faiz artıracağı uzun süredir konuşuluyor.

FED üyeleri faiz artırım konusunda hemfikir iken Fed Atlanta Başkanı Raphael Bostic, bu konudaki düşüncelerini açıkladı.

Raphael Bostic, pazartesi günü yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile birlikte artan belirsizlik nedeniyle, 2022’de altı faiz artırımından yana olduğunu söyledi.

“2022’de altı kez ve 2023’te iki kez faiz artışına sıcak bakıyorum.

Diğer FED üyelerine kıyasla ortalamanın altında olduğumun farkındayım ancak benim zihnimde artan belirsizlik seviyesi daha öncelikli bir sorun ve şimdiden agresif bir faiz artışına başlanması gerektiği düşüncelerimi dizginledim.”

FED’in nötr faiz oranını %2,25 olarak gördüğünü söyleyen Raphael Bostic, bu yıl faiz artırımlarına ilişkin kendi tahminlerinin tutup tutmayacağını tam olarak bilmediğini de belirtti.

“Gelişmeler, garantili gibi görünecek şekilde gerçekleşirse bundan daha hızlı gidebilir veya daha yavaş ilerleyebilir.

Gerçekten gözlemliyor ve gerçek zamanlı olarak uyum sağlıyorum çünkü çok fazla şey oluyor gibi görünüyor. Dünya beni sürekli şaşırtıyor.”

Rusya-Ukrayna arasındaki savaştan kaynaklanan belirsizliğin ekonomik aktiviteyi azaltacağını belirten FED Atlanta başkanı, “Riskler iki yönlüdür” dedi.

“Ekonomik belirsizlik veya para politikası uyumunun kaldırılması karşısında talep azalırsa, uygun yol şu anda öngördüğümden daha dar olabilir.

Ancak, daha yüksek maliyetler anlamına gelebilecek tedarik stratejilerinde kaymalar gibi başka gelişmeler de olabilir. Bu da beklenenden daha dik bir politika anlamına gelebilir.”

ABD işgücü piyasasını sıkı olarak nitelendiren Bostic son olarak, enflasyon konusunu bu yıl politika yapıcılar için ana endişe kaynağı olarak gördüğünü vurguladı..

Jerome Powell başkanlığında toplanan FED, geçtiğimiz hafta 2018’den bu yana ilk defa 1’e karşı 8 oyla faiz oranını 25 baz puan artırma kararı aldı. Toplantıda muhalif oy kullanan FED St. Louis Fed Başkanı James Bullard, faizin 50 baz puan artırılması gerektiğini söyledi.

Bitcoin’in faiz kararlarına verdiği tepkiyi önceki yıllarda alınan kararlar ışığında değerlendirmiştik. Faiz kararlarının olası etkileri için ilgili haberi okuyabilirsiniz.

İlgili Haber
FED'in Önceki Faiz Artırım Kararları Bitcoin'i Nasıl Etkiledi? "Önce Boğa, Sonra ..."
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu