Kripto HaberleriBitcoinFED'in Faiz Kararına Bitcoin Nasıl Tepki Verecek? Analistler Değerlendirdi!

FED’in Faiz Kararına Bitcoin Nasıl Tepki Verecek? Analistler Değerlendirdi!

Takip et

Dünyada enflasyon yükselmeye devam ederken hükümetler ve merkez bankaları da enflasyonla başa çıkmak için mücadele veriyor.

Yükselen enflasyonla mücadele eden ABD Merkez Bankası (FED) da parasal sıkılaşmaya gitti. FED, enflasyon yükseldikçe faiz artış hızını da yükseltti.

Son toplantıda faiz oranında 75 baz puanlık artış yapan FED bugün aylık faiz kararını açıklayacak. FED’den beklentiler yine 75 baz puanlık artış yapılması yönünde.

FED’in faiz kararını açıklamasına olumsuz yönde cevap veren Bitcoin’de (BTC) yine bir düşüş olup olmayacağı merak ediliyor.

Bu bağlamda Coindesk‘in haberine göre, kripto para analistleri BTC‘nin faiz artırımına nasıl tepki vereceği konusunda ikiye bölündü.

Bazı analistler, FED’in faiz oranında 75 baz puan yükseltme yapmasından sonra Bitcoin fiyatında bir düşüş olacağını öngördüğünü söylerken bazı analistler de BTC’nin faiz artışından sonra dirençli kalmasını bekliyor.

Kripto para firması Blofin’de yer alan Griffin Ardern, FED’in karaı sonrası Bitcoin fiyatında bir düşüş olacağını belirterek şunları söyledi:

“Kripto piyasasının genel risk seviyesinin makul bir seviyeye dönmediği göz önüne alındığında, BTC fiyatının FED’in faiz artırımından sonra %10’dan fazla düşmesi çok muhtemel.”

Analist Alex Kruger ise, kripto piyasasının 75 baz puanlık bir artıştan sonra küçük bir ralli görebileceğini düşünenler arasında yer alıyor.

“Bitcoin ve kripto piayasası FED’in faiz oranlarında 75 baz puanlık bir artıştan sonra küçük bir ralli görebilir. Ancak FED 100 baz puanlık bir artış yaparak sürpriz bir hamle yaparsa düşüş olabilir.”

Hatırlanacağı üezere FED, son toplantıda faiz oranında 75 baz puanlık bir artış gerçekleştirdi. Bu artışla birlikte faiz oranları %1.5 ile %1.75 aralığına yükselmiş oldu.

FED, bu hamlesiyle birlikte 1994 yılından bu yana yaşanan en yüksek faiz artış oranı yapmış oldu.

İlgili Haber
Son Dakika: FED Faiz Kararını Açıkladı, Bitcoin ve Ethereum Düşüşe Geçti!

FED faiz kararını bugün TSİ 21.00’da açıklayacak sonrasında ise  TSİ 21.30’da FED başkanı Jerome Powell soruları yanıtlayacak.

FED haftasına girilmesiyle CoinGecko verilerine göre son 7 günde %8.7’lik düşüş yaşayan Bitcoin, 21.334 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

İlgili Haber
Bitcoin'de Bu Hafta FED Faiz Kararı Takip Edilecek, Beklentiler Ne Yönde?
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları