BitcoinHaberlerKripto Para

Fitch, Bitcoin Diyarı El Salvador’un Kredi Notunu Düşürdü!

Fitch, El Salvdor'un kredi notunu çöp seviyeye indirdi.

Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul ederek bir ilke imza atan El Salvador bu kararının oluşturduğu zorluklarla mücadele etmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda IMF’nin Bitcoin kararından dönmesini istediği El Salvador şimdi de Fitch’in yaptırımı ile karşı karşıya kaldı.

El Salvador’un Kredi Notu “Çöp” Seviyesine İndi!

Amerikan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch yayınladığı raporda uzun vadeli döviz ihraççı Temerrüt Notunu B-‘den CCC’ye indirdi.

Finans sektöründe bu seviye “yatırım avantajı an itibariyle zayıf anlamına geliyor ve “çöp” olarak nitelendiriliyor.

Fitch kredi notunun düşmesinde politika öngürülemezliği, Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesinin ve ülkenin mali açığının yüksek olmasının etkili olduğunu belirtti.

El Salvador’un kısa vadeli borcunun giderek arttığına işaret eden Fitch, bu borçların ülkenin genel ödeme kabiliyetini düşürdüğünü söyledi.

Fitch ayrıca El Salvador’un 2023’te yaklaşık 1,2 milyar dolarlık dış borç ile karşı karşıya olduğunu ve bu borcun 800 milyon dolarının ise Ocak ayında ödenmesi gerektiğine dikkat çekti. .

Fitch’den Nayip Bukele’ye Eleştiri!

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanmaya başlamasının halen büyük bir risk olduğuna dikkat çeken Fitch, ülkenin başkanı Nayip Bukele’yi de eleştirdi.

“Kurumların zayıflaması ve ülkedeki gücün devlet başkanında yoğunlaşması, ileriye dönük tahminleri öngörülemez seviyeye getirdi.

Ayrıca Bitcoin’in yasal ihale olarak kabul edilmesi, 2022-2023 için finansmanın kilidini açacak bir IMF programının potansiyeli hakkında belirsizliği de artırdı.”

Bir başka derecelendirme kuruluşu olan Moody’s de geçtiğimiz yıl El Salvador’un notunu düşürmüştü.

Bitcoin kararı ile uluslararası kuruluşlardan sürekli tepki alan El Salvador’un Maliye Bakanı Alejandro Zelaya ise  kısa süre önce yaptığı açıklamada ülkenin borç ödeyememe gibi bir ihtimalinin yüzde 0 olduğunu söylemişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu