HaberlerKripto Para

Fitch, Terra Çöküşünün Ardından Kripto Paraların Geleceği Hakkında Konuştu!

En büyük kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Fitch, son gelişmelerin ardından kripto paraların geleceği hakkında konuştu.

Amerikan kredi değerlendirme kuruluşu Fitch Ratings, Terra (LUNA) projesinin neredeyse çökmesiyle birlikte kripto para piyasasına dair açıklamalarda bulundu.

Fitch: “Kripto Paralar İçin Regülasyon Çağrıları Artabilir”

Kuruluşa göre, Terra’da yaşanan gelişmeler, “regülasyon çağrılarına hız kazandırabilir”.

Dünyaca ünlü kredi değerlendirme kuruluşlarından biri olan Fitch, UST stablecoininin 1 dolara endeksli olması gereken fiyatının düşmesi ile birlikte, özel şirketler tarafından dağıtılan stablecoinlerin kırılgan yapısının vurgulandığını söyledi.

Bilindiği üzere, geçtiğimiz ay toplam piyasa değeri 42 milyar dolar seviyesinde olan LUNA tokeni, bugün 0.0035 dolar değerinin altına indi.

Tokenin arzı yalnızca dört gün içerisinde 20 kat arttı ve 7.1 milyar tokene ulaştı. Bu yazının yazıldığı anlarda yalnızca 49 milyon dolar piyasa değerine sahip olan altcoin, artık dünyanın en büyük 300 kripto parası arasında bile yer almıyor.

Normal şartlarda LUNA tokeninin arz miktarının artması UST stablecoini için iyi bir işaret olmalı ancak buna rağmen UST fiyatı halen 1 dolara ulaşmaktan uzak gözüküyor.

Kısa bir süreliğine 0.83 dolara kadar tırmanan stablecoin, yeniden 0.40 dolar seviyelerine düştü.

İlgili Haber
Janet Yellen TerraUSD Hakkında Konuştu Bitcoin Tepki Verdi!

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bugün yaptığı açıklamasında yeniden Terra hakkındaki endişelerini dile getirmiş ve bu coinin, “stablecoinler ile ilişkilendirilen risklerin gerçek dünyadaki bir örneği” olduğunu söylemişti.

Fitch, Aralık ayında yaptığı açıklamasında algoritmik stablecoinlerin “test edilmeyen ve benzersiz yapısal zorluklar” ile karşı karşıya olduğunu açıklamıştı.

UST’nin düşüşünün ardından DAI, 6.2 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük merkeziyetsiz stablecoini haline geldi. Buna rağmen DAI’nin en büyük rezervinin Circle’ın USDC coini olduğu düşünüldüğünde bu coinin kısmen merkezi bir yapısı olduğunu söylemek mümkün.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu