binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriEkonomiFlorida'da CBDC Para Birimi Resmi Olarak Yasaklandı

Florida’da CBDC Para Birimi Resmi Olarak Yasaklandı

Florida eyaletinin Cumhuriyetçi valisi DeSantis, bugün yaptığı açıklamada CBDC para birimini resmen yasakladığını duyurdu.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük eyaletlerinden birinde artık merkez bankası kripto para birimlerinin kullanılması resmen yasadışı.

Cumhuriyetçi Florida valisi Ron DeSantis, bugün yaptığı resmi açıklamada FED’e bağlı bir dijital para birimini yasakladıklarını duyurdu. Basın toplantısını Twitter hesabı üzerinden canlı olarak paylaşan vali, CBDC karşıtlığı için ilginç bir slogan belirledi.

DeSantis, kulandığı “Big Brother’s Digital Dollar” (Büyük Birader’in Dijital Doları) sloganıyla George Orwell’in 1984 adlı romanına atıfta bulundu. Orwell, yazdığı eserleriyle otoriter rejimlere karşı sert eleştiriler getiren bir yazar olarak tanınıyor.

Basın toplantısı esnasında önemli noktalara değinen Cumhuriyetçi vali, devlet kontrolündeki dijital para projelerinin birey özgürlüğüne büyük darbe vuracağını iddia etti. DeSantis’in söylemine göre hükümet CBDC para birimini kullanarak insanların finansal haklarına tek tuşla el koyabilecek.

Ülkede CBDC karşıtı olarak bilinen diğer siyasiler arasında Ted Cruz ve 2024 başkan adaylarından Robert F. Kennedy de bulunuyor. DeSantis’in başarılı performansı ile Trump’ın ardından bir sonraki Cumhuriyetçi başkan adayı olması ihtimaller arasında.

CBDC’ler Tehlikeli Mi?

Merkez bankaları, kendi kontrollerindeki dijital para birimleri ile çağa ayak uydurmak istediklerini iddia ediyor. Kitlelerin bir kısmı bu hamleyi “modernleşme” olarak yorumlarken muhalifler ise halihazırda kripto paralar bulunurken bu çabayı devletlerin otoriterleşmesine hizmet ettiğini düşünüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail