Kripto Para

Fransa Sonunda Kripto Para Çalışmalarını Açıkladı

Fransa, merkez bankası dijital para birimi için 10 ay deney gerçekleştirdi.

Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden birisi olan Fransa, kripto para sektörüne yönelik sert tavırlar içerisinde olsa da merkez bankası dijital para birimi konusunda kesinlikle adım atmaya devam ediyor.

Fransa, 10 aylık merkez bankası destekli dijital para birimi deneyini tamamladığını duyurdu ve bununla ilgili raporunu da sundu.

Fransa, CBDC Çalışmalarını Tamamladı

Finans şirketi Euroclear tarafından yürütülen bu proje, ülkenin en büyük bankalarının da katılımı ile anıldı.

Fransa Merkez Bankası geçtiğimiz sene Belçika merkezli finans şirketi Euroclear ile ortaklık yaparak Fransız finans piyasasına yönelik proje başlatacağını vurgulamıştı.

Financial Times tarafından aktarılan rapora göre ise projeye dahil olan kurumlar, devlet tahvilleri ile işlem yapıp bunların karşılığında CBDC yani merkez bankası dijital para birimi ile ödeme yaptı. 10 aylık pilot program aktarılan bilgilere göre başarılı geçti.

Proje aynı zamanda kripto para birimlerinin veya dijital tokenlerin günlük etkniliklerde kullanımını da ölçtü.

Buna kupon ödemeleri, borç ödemeleri, yeni tahvil ödemeleri ve günlük alışveriş ödemeleri dahil edildi. Pilot programa dahil olanlar arasında Société Générale, BNP Paribas, ve Crédit Agricole CIB yer alıyor.

Bunlara ek olarak teknolojik altyapıyı ise IBM’in hazırladığı belirtilmekte.

Kripto para deneyleri konusunda net bir bilgi verilmese de CBDC deneylerinin başarılı geçtiği belirtilmekte. Bu da önümüzdeki aylarda Fransa’nın kendi dijital para birimini görebileceğimiz anlamına gelmekte.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu