BorsaHaberlerKripto Para

FTX, Marj Ticaretine Yönelik Eleştiriler Sonrası Kaldıraç Oranını 100x’ten 20x’e Düşürdü

Söz konusu eleştirilerin artması, borsaları kaldıraçlı işlemler konusunda geri adım atmaya yönlendiriyor.

Dünyanın önde gelen kripto para borsalarından biri olan FTX Trading, mevcut piyasa hareketlenmelerine karşı önlem aldı ve yüksek kaldıraçlı kripto ticaretini sınırladığını açıkladı.

FTX Başkanı Sam Bankman-Fried dün yaptığı bir açıklamada borsanın kaldıraçlar konusundaki yeni tutumu hakkında bilgi verdi. Buna göre geçen ay izlenen maksimum kaldıraç oranının 100x’ten 20x’e düşeceğini belirten Başkan, FTX’in söz konusu kararında “sorumlu ticareti teşvik etme” çabalarının etkili olduğunu belirtti.

Geçen ay Huobi Global de benzer bir tutumla maksimum kaldıraç oranını 125x’ten 5x’in altına düşürmüştü. Borsaların söz konusu kararlarına atıfta bulunan ünlü kripto analisti Pomp’un “diğer birçok platformun zamanla aynı şeyi izleyeceği” yönündeki varsayımını “Evet, açıkçası benim tahminim de bu yönde.” diye yanıtlayan Sam Bankman-Fried bunu sektörün gittiği yönde zorunlu olarak atılmış bir adım şeklinde değerlendirdi.

Bir diğer ünlü kripto para borsası Coinbase Pro da bir süre önce bu konuda benzer bir adım atarak daha önceki 3x’lik kaldıraç oranını Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun rehberliğinde düzenlemiş ve marj ticaretini devre dışı bıraktığını açıklamıştı.

İlgili kısıtlamaların şirketin 24 saatlik işlem hacminin (toplam 876 milyar dolardan fazla) yalnızca küçük bir kısmını -% 1’inden çok daha azını- etkileyeceğini de sözlerine ekledi.

FTX’in bu yönde bir karar alması, özellikle regülatörler konusunda ihtiyatlı davranan şirketin bu anlamda daha rahat hareket edebilmesini sağlayabilir.

Kripto para borsalarının marj ticareti konusundaki geri adımları, fiyat dalgalanmaları ve artan volatiliteler sırasında milyarlarca doların tasfiyesinin zorunlu kılınmasıyla daha da elzem hale geldi. Nitekim kaldıraçlı işlemler her ne kadar yatırımcıların kar oranlarını ciddi şekilde artırsa da büyük kayıplara da yol açabiliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu