coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriHaberlerGeliştiriciler, Terra'da (LUNA) Yaşanan Son Sorunun Nedenini Açıkladılar

Geliştiriciler, Terra’da (LUNA) Yaşanan Son Sorunun Nedenini Açıkladılar

Terra (LUNA) ağında son dönemde yaşanan ağ sorunlarının kaynağı ile ilgili olarak geliştiricilerden açıklama geldi.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Terra (LUNA) ağı kısa süre önce işlem faaliyetlerinde önemli bir artış yaşadı ve bu da ağ tıkanıklığına yol açarak bazı kullanıcıların işlem yapmasını engelledi. Bu durum Terra geliştiricileri tarafından yakın zamanda yapılan bir açıklamayla teyit edildi.

Terra’da Ağ Tıkanıklığının Nedeni, Fazla Ücret Almak Amacıyla Spam İşlem Yapan Bir Kullanıcı

Geliştiricilere göre, etkinlik mint başına yaklaşık 3 milyon gaz, birkaç bot hesabı ve mint için bazı gerçek kullanıcı katılımı gerektiren bir “inscription” tokenini içeriyordu. Terra’nın blok gazı limiti 100 milyon olduğundan, mint başına yaklaşık 3 milyon gaza ihtiyaç duyan token mint sözleşmesi, bir bloğu yaklaşık 33 işlemle doldurabiliyordu. Geliştiricilere göre aktivitedeki bu ani artış, mevcut blok alanını tıkayarak tıkanıklığa yol açtı.

Geliştiriciler, para basma işlemi sırasında hiçbir Terra doğrulayıcısının cezalandırılmadığını ifade etti. Açıklamaya göre Terraform Labs (TFL) Ana Ekibi iki ayrı çözüm uygulayarak duruma hızla tepki verdi.

İlgili Haber  Analist, Bitcoin Spot ETF'in Onaylanması Halindeki Fiyat Senaryosunu Paylaştı

İlk olarak ekip, işlemlerin gerçekleştirilmesi için gerekli minimum gaz ücretlerini geçici olarak artırarak spam’leri caydırmak için Terra doğrulayıcıları ile yakın bir şekilde çalıştı. İkinci olarak, TFL Ana Ekibi Terra doğrulayıcılarına ağ konsensüsünü bozmayan bir yama sundu. Bu adım, belirli bir bloktaki geçersiz işlem sayısını azaltarak kullanıcı deneyimini ve ağ performansını önemli ölçüde iyileştirdi.

Söz konusu spam token sözleşmesini oluşturanın niyeti belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte, geliştiriciler Terra’nın son FeeShare modülü uygulamasından yararlanmaya çalışarak ücret kazanmaya çalışmış olabileceklerini düşünüyor. Bu modül, Terra akıllı sözleşmeleri tarafından üretilen ücretlerin bir kısmını sözleşme sahiplerine yeniden dağıtıyor.

Geliştiricilerin açıklamasına göre Terra, gelecekteki benzer sorunları hafifletmek ve yüksek ağ tıkanıklığı sırasında manuel müdahaleden kaçınmak için dinamik bir ücret modeli araştırıyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail