BitcoinBullish

Bullish, haberin piyasayı yükseliş yönlü etkilebileceğini gösterir.

Bearish, haberin piyasayı düşüş yönlü etkilebileceğini gösterir.

*Bu veriler, doğrudan yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Glassnode Açıkladı: Bitcoin’in Toplam Arzının Yüzde Kaçı “Tamamen Kayboldu?”

Glassnode'a göre toplam BTC arzı 21 milyon olmayacak! Sonuç çok daha çarpıcı.

Bitcoin sınırlı arza sahip ve maksimum 21 milyon adet üretilebilecek sistem ile kodlanmış bir kripto paradır. Ancak BTC’nin toplam arzı sanıldığı gibi 21 milyon adet olmayacak!

Blockchain araştırma şirketi Glassnode’un verilerine göre milyarlarca dolarlık Bitcoin, sonsuza kadar kaybolmuş olabilir. On-chain piyasa analiz şirketi Glassnode, şu an için ağda tamamen kaybolan BTC’lerin toplam arza oranının %33,96 olduğunu açıkladı. Bunun da 7.131.084 BTC’ye eş olduğu görülmekte.

Bilindiği gibi Bitcoin, birçok kurumsal ve bireysel yatırımcının dikkatini sınırlı arza sahip olması sebebiyle çekiyor. Bitcoin arzı maksimum 21 milyon adetle sınırlı olacağı ve dolayısıyla da sınırlı arzı sebebiyle enflasyona karşı çıkarılmış bir ürün olması sebebiyle değeri bu denli fazla arttı.

21 milyon adet bile çok az görülürken şimdiden bunun 7,1 milyonunun asla ulaşılamaz olması (şifresi unutulan Bitcoin cüzdanlarına erişim sağlamak mümkün değil) aslında BTC arzının şu an için toplamda 13.9 milyon olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor.

“Arz azalınca fiyat yükselir” dinamiği sebebiyle de fiyatın orta ve uzun vadede çok daha yükselebileceği birçok uzman tarafından tahmin ediliyor.

Borsalardaki Arz da Azalıyor

Glassnode buna ek olarak özellikle Ağustos ayında borsalardan BTC çıkışının hızlandığını vurgulayarak bunun BTC için iyiye işaret olduğunun altını çizdi. Borsalardan BTC çıkış oranının şu an için 2020 yılının sonundaki orana yaklaştığını belirten uzmanlar, bunun benzer bir ralli ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağı konusunda ise net bir ifade kullanmadı.

Buna rağmen Bitcoin’in 50.000 dolara çok yaklaşıp altcoinlerin yeniden canlanması, Glassnode verilerinin aslında yine büyük bir ralliye işaret ettiğini gösteriyor.

Ethereum da Bitcoin Yolundan Gidiyor

Ethereum da EIP-1559 ile benzer bir noktaya gelme yönünde ilerliyor. Ethereum ağında EIP-1559 ile beraber ağda devamlı olarak ETH yakılmakta ve bunun BTC’nin blok ödülü yarılanması ile aynı etkiyi yaşatması bekleniyor. Bitcoin’i sınırlı arz sebebiyle cazip kılan bu özellik, Ethereum için de gerçekleştirilmeye ve Ethereum’un sınırsız arzını bir nebze olsun sınırlıya çevirmeye çalışılıyor.

Hal böyle olunca aynı kurumsal ilgi ve fiyattaki yükseliş etkisi Ethereum için de beklenebilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu