Kripto HaberleriAnalizGlassnode'dan Korkutan Bitcoin Raporu! "Bu Göstergeler Ayıyı İşaret Ediyor!"

Glassnode’dan Korkutan Bitcoin Raporu! “Bu Göstergeler Ayıyı İşaret Ediyor!”

Takip et

Glassnode Ocak ayına ilişkin son Bitcoin değerlendirme raporunu yayımladı.

Raporda yaşanan düşüşler sonrası zincir içi verilerdeki tablo irdelenerek, uzun süreli bir ayı piyasasına girilip girilmediği değerlendirildi.

Aşağıdaki açıklamalar Glassnode‘un 2022 4. hafta raporundan çevrilmiştir. Grafikler yine Glassnode’a aittir:

“Bu haftanın haber bülteninde, hasarı değerlendirmeye ve uzun süreli bir ayı piyasasının oynanma olasılığını belirlemeye çalışacağız.

Kaynak: Glassnode

Bir Bitcoin ayı piyasasını tanımlamak kolay bir iş değildir. Tarihsel yatırımcı davranışını ve karlılık modellerini rehberimiz olarak kullanarak tartışmaya biraz renk katmaya çalışıyoruz.

Fiyat

Bitcoin fiyatı ATH seviyesinden %50 oranında düşüş yaşadı.

Boğalar artık arka ayak üzerinde sağlam bir şekilde dururken, bu kadar ağır bir düşüşün makro ölçekte yatırımcı algılarını ve duyarlılığını değiştirmesi muhtemel.

Kaynak: Glassnode

Bu büyüklükteki düşüşler, 2017 ve 2020-21 boğa döngüsü düzeltmelerinde görülen -%20 ila -%40 aralığından belirgin şekilde daha yüksektir.

NUPL

Net Gerçekleşmemiş Kâr/Zarar (NUPL) metriği, genel piyasa karlılığını piyasa değerinin bir oranı olarak sunar. NUPL şu anda 0,325’te işlem görüyor ve bu, Bitcoin piyasa değerinin %32,5’ine eşdeğer bir miktarın gerçekleşmemiş bir kâr olarak tutulduğunu gösteriyor.

Bu, Mart ayında belirlenen ~0,75 ve geçen yıl Ekim ayında belirlenen ~0,68 olan çok daha yüksek karlılık değerleriyle tam bir tezat oluşturuyor.

Kaynak: Glassnode

Önceki döngüler göz önüne alındığında, bu tür düşük karlılık, bir ayı piyasasının (turuncu) erken ve orta evresinde görülebilir. Bu gözleme dayanarak, Mayıs 2021’de bir ayı piyasasının başladığı da makul bir şekilde iddia edilebilir.

MVRV

MVRV Oranı, piyasa değerinin gerçekleşen değere bölünmesiyle hesaplanır; ve yatırımcı karlılığının yüksek ve zayıf olduğu dönemleri belirlemek için yararlı bir araçtır.

0.85’lik mevcut MVRV-Z okuması ile piyasa, düşüş piyasalarında ziyaret edilen bölge içinde yer alıyor ve yukarıdaki NUPL metriğine benzer şekilde düşüş eğilimi görülüyor. Genel olarak konuşursak, bu tür düşük MVRV-Z değerlerine aşağıdaki durumlarda ulaşılır:

Kaynak: Glassnode

Boğa piyasalarında (mavi oklar) dik düzeltmeler ve ardından genellikle yeni zirvelere dönüş.

Piyasa panikler, yatırımcılar teslim olur ve ayrıca genellikle güçlü bir rahatlama sıçramasından önce gelir.

MVRV-Z’nin 0,85’in altında işlem gördüğü orta -geç ayı piyasaları (kırmızı kutular) , çok düşük karlılık, düşük duyarlılık ve sürekli yatırımcı kayıplarının olduğu bir dönemi ifade eder.

Bu metriğe göre, boğaların büyük bir adım atması gerekiyor, aksi takdirde olasılıklar ayıları destekliyor. Bununla birlikte, tarih bir rehber olarak hareket edecekse, yakın vadede bir rahatlama sıçraması da muhtemeldir.

Genel Tablo ve Hasarın Değerlendirilmesi

Şimdi, çok sayıda sinyalin oyundaki makro ölçekli bir ayı eğilimine işaret ettiğini belirledik.

Cumartesi günü haftalık en düşük seviyelere inerken, yatırımcılar zararda tuttukları madeni paraları harcayarak 2,5 Milyar Doların üzerinde net zarar gerçekleştirdi. Bu, bu düşüşün en büyük kapitülasyon olayıdır ve Mayıs 2021’deki 2,61 Milyar Dolarlık net zararla neredeyse eşdeğerdir.

Kaynak: Glassnode

STH

Kısa Vadeli Sahiplerin (STH) şu anda Bitcoin arzının yaklaşık %18,3’üne sahip olduğunu görüyoruz. Aşağıdaki grafikteki açık kırmızı alan, şu anda zararda tutulan oranı temsil ediyor ve bu hafta itibariyle neredeyse tüm STH arzı su altında. Bu da psikolojik olarak daha fazla satış baskısı demek.

Kaynak: Glassnode

Eski Paralar

En son 1 yıl önce alınmış ve hareket ettirilmemiş Bitcoin’lere baktığımızda yükseliş olduğunu görüyoruz. Bu da yalnızca HODLer’ların ve sabırlı akümülatörlerin kaldığı bir ayı piyasasıyla bir kez daha benzerlikler taşımaktadır.

Kaynak: Glassnode

Özet

Oynaklık göz önüne alındığında ayı piyasasını tanımlamak zordur. Bu nedenle, olası ve gerçekleştirilmiş satış tarafı faaliyetinin bir göstergesi olarak yatırımcı psikolojisine ve kârlılığa bakıyoruz.

Bu hafta tespit ettiğimiz şey, önemli gerçekleşmiş kayıplar, dik bir düşüş, HODLer liderliğindeki birikime geri dönüş ve en iyi alıcıların paralarını geri almak için her fırsatı değerlendirmeleri.

Bir ayıya benziyorsa ve bir ayı gibi yürüyorsa, pekala ayı olabilir. Ama son iki yılda birçok şeyde olduğu gibi… bu sefer farklı olabilir mi?

Bu, önümüzdeki haftalarda keşfetmeye devam edeceğimiz bir soru.”

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları