binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinGoldman Sachs Ekonomistleri 2024 Faiz İndirim Beklentilerini Güncelledi: İlk Faiz İndirimi İçin...

Goldman Sachs Ekonomistleri 2024 Faiz İndirim Beklentilerini Güncelledi: İlk Faiz İndirimi İçin Bu Ayı İşaret Etti! Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkilenir?

Goldman Sachs ekonomistleri 2024 yılında dört faiz indirimi olacağını beklediklerini ve ilkinin Haziran ayında geleceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

FED’in faiz indirimine ne zaman başlayacağı tartışma konusu olmaya devam ederken bu konuda çok fazla farklı görüş bulunuyor.

FED açıklamalarında ilk faiz indirimi için Mart ayının olasılık dışı olabileceğinin sinyalini vermesiyle faiz indirimi için gözler Mayıs ayına çevrilmişken Goldman Sachs farklı düşünüyor.

Bu noktada Goldman Sachs ekonomistleri yakın tarihli bir raporunda ABD’de 2024 yılında dört faiz indirimi olacağını beklediklerini ve ilkinin Haziran ayında geleceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Goldman Sachs ekonomistleri geçtiğimiz günlerde FED’in faiz oranlarını ne zaman indireceğine ilişkin tahminlerini güncelledi.

İlk tahminlerinde 2024’te beş faiz indirimi bekleyen ekonomistler, ilk faiz indiriminin Haziran ayında yapılmasını beklediklerini belirtti.

Ekonomistler Ocak ayı son enflasyon verileri beklenenden yüksek olsa da bunun çok fazla dikkate alınmaması gerektiğini düşünüyor. Zira ekonomistler çekirdek enflasyonun Mayıs FOMC toplantısına kadar % 2,5’e, Haziran ayında ise % 2,2’ye düşeceğini öngördüklerini belirtti.

Bu noktada Goldman Sachs ekonomistleri son tahminleri olarak “2024’ün Haziran, Temmuz, Eylül ve Aralık aylarında faiz indirimi, 2025’te ise dört faiz indirimi daha öngörüyoruz.” dedi.

CME Group’un FED Watch aracına göre Mayıs ayında faizlerin sabit tutulma ihtimali %76 ile fiyatlanırken, 25 baz puan indirim olma olasılığı % 23 ile fiyatlanıyor.

Buna karşılık FED’in Haziran ayında faizlerin sabit tutulma ihtimali %32 ile fiyatlanırken, 25 baz puan indirim olma olasılığı % 53,7 ile fiyatlanıyor.

Hatırlanacağı üzere FED Ocak ayında faiz kararını beklentilere paralel olarak değişmeyerek faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutmuştu.

FED’in faiz indirimine başlamasıyla Bitcoin (BTC) ve kripto paralarda yükseliş yaşanması bekleniyor. Zira Bitcoin FED’in faiz artışlarına başladığı Kasım 2021’de 69.000 dolarlık zirvesini gördü. Sonrasında yaşanan ayı piyasası doğrudan FED’in faiz artışlarıyla ilgili olduğundan burada yaşanacak bir politika değişikliği ve faiz indirimleriyle birlikte BTC’nin yeniden eski günlerine dönebileceği düşünülüyor.

Bu noktada uzmanlar faiz indirimlerinin Bitcoin Halving’inden hemen sonra gelmesi halinde BTC fiyatının muazzam artışlar yaşamasını bekliyor.

Uzmanlar, halving’in Bitcoin fiyatını tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 doların üzerine çıkarması beklendiği için Nisan ayından sonraki faiz indirimlerinin BTC fiyatını yeni bir yüksek seviyeye taşıyacağını öngördüklerini söyledi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail