BitcoinHaberler

Hafta Sonu Bitcoin’de Yaşanan Büyük Düşüşün Sebebi Ortaya Çıkmış Olabilir!

Arcane Research, Bitcoin'de hafta sonu yaşanan düşüşün asıl nedenini ortaya çıkarmış olabileceğini bildirdi.

Dünyanın en büyük Bitcoin spot ETF ürünü geçtiğimiz hafta Cuma günü yönetimi aldındaki varlıkların yarısını kaybetti.

Bunun, geçtiğimiz Cumartesi günü yaşanan büyük BTC düşüşünü şiddetlendirmiş olabileceği düşünülüyor.

Cuma Günü Purpose Bitcoin ETF Ürününden 24.510 BTC Çıkışı Yaşandı

Purpose Bitcoin ETF’sinden Cuma günü 24.510 BTC çıkışı yaşandı. Bu miktardaki çıkış, ETF ürününün Kanada Borsası’nda işlem görmeye başladığı tarih olan 2021’in Nisan ayından bu yana en büyük tek günlük düşüş olduğu Norveç merkezli Arcane Research şirketi tarafından belirlendi.

Arcane tarafından yayınlanan rapora göre, bu çıkışlar fonun Cuma günkü fiyattan yaklaşık 500 milyon dolarlık BTC satmak zorunda kaldığı ve zaten sallantıda olan kripto piyasasındaki satış baskısını arttırdığı anlamına geliyor.

Arcane analisti Vetle Lunde, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu devasa çıkışlar, büyük bir tasfiyeye uğrayan zorunlu bir satıcıdan kaynaklanıyor olabilir. 24.000 Bitcoin’in zorla satılması, BTC fiyatının hafta sonunda yaşanan 17.600 dolara kadar düşüşüne zemin hazırlamış gibi görünüyor.”

Bitcoin (BTC) Cumartesi günü 20.000 doların altına düşerek 17.678 dolara kadar geriledi.

Kripto para kredi kuruluşu Celsius Network’ün müşteri para çekme işlemlerini durdurması, BlockFi’nin ek finansman arayışına girmesi ve kripto hedge fonu Three Arrows Capital’in ağır kayıplar yaşadığını doğrulamasıyla birlikte kripto piyasasını iflas korkusu sarmıştı.

İlgili Haber
Nobel Ödüllü Ekonomistten Kritik Bitcoin (BTC) Açıklaması: Düşüş Sürecek mi?

Buna ek olarak, BTC fiyatının hafta sonunda yaşadığı büyük düşüş, aynı zamanda BTC’nin bir önceki döngüsünün tüm zamanların en yüksek rekoruna düştüğü ilk sefer oldu. Bir önceki rekor, 2017 yılının Aralık ayında kırılan 19.783 dolardı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu