HaberlerKripto Para

Hangi Altconin Projeleri Başarısız Oldu? Ölü Token Sayısı Ne Kadar?

Kripto para piyasasındaki ölü tokenler artmaya devem ediyor.

Kripto para piyasasındaki muazzam büyüme ve gelişme ile birlikte Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi bazı kripto paralar yükselmeye ve başarılı olmaya devem ederken bazı kripto paralar ise yok olup gidiyor.

Kripto piyasasındaki gelişme ile birlikte kripto para sayısı da yaklaşık 19.000’e yükseldi.

Ancak 99Bitcoins’in derlediği verilere göre hazırlanan raporda 20 Nisan tarihi itibariyle ölü token sayısının 1705 olduğu görüldü.

Bu tokenler arasında en bilinenlerinin BitConnect (BCC), VegasCoin (VEGCOIN) ve Storeum (STO) olduğu belirtildi.

Ölü tokenler genellikle token projesinin dolandırıcılık olduğu ortaya çıkan, geliştirici ekipleri tarafından sonlandırılan, finansmanı olmayan ya da herhangi bir nedenle başarısız olan ve artık aktif olmayan dijital jetonlar olarak tanımlanıyor.

99Bitcoins hazırladığı raporunda nadiren de olsa aktif olmayan yani ölü tokenlerin bazılarının tekrardan aktif olabileceğini ve değerlerini artırabileceğini söyledi.

Bu tokenlere örnek verilecek olursa bir döneme damga vuran Netflix’in rekortmen dizisi Squid Game ile ilişkilendirilen ancak diziyle hiçbir bağlantısı olmayan “Squid Token (SQUID)” çıkarılmıştı.

Dizinin popülaritesinden yararlanan geliştiriciler yatırımcıları dolandırarak, milyonlarca dolarlık mağduriyet yaşamasına sebep olmuştu.

Son olarak blockchain analiz platformu Chainalysis geçtiğimiz yılın sonlarında yayınladığı raporda, 2021 yılında kripto para dolandırıcılığı yoluyla ele geçirilen miktarın 2.8 milyar doları aştığını açıklamıştı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu