binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinHangisini tercih etmeli: Bitcoin vs Ripple

Hangisini tercih etmeli: Bitcoin vs Ripple

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bitcoin ve Ripple (XRP) hakkında son 7 gündür yatırımcılar nasıl karar verecek olduklarını bilemiyorlar. Yatırımcıların bir kısmı yeniden yatırım yapmak ve yapmamak arasında kararsız kaldıklarını ifade ederken, büyük bir kısmı ise tekrar gördükleri artışlar dolayısı ile yatırım yapmaya başladılar bile. Yatırımcıların bugünlerde aklında kalan soru işareti ise hangi kripto paraya yatırım yapmaları ve bu sene sonunda ve gelecek sene hangi kripto paranın daha fazla yükseliş yaşayan kripto para olacağı konusundaki düşüncelerinden kaynaklanıyor.

Bitcoin yatırımı ve XRP yatırımı arasından hangisi seçilmeli? Sorusuna ise mevcut veriler ve hatta analistlerin dahi bu konuda kesin bir kanıda olamadıkları görülebiliyor. Yatırımcıların en fazla ilgi gören kripto para olan Bitcoin’e yatırım yapmaları ve diğer farklı yatırımlar yerine BTC yatırımını sık tercih ediyor olmaları Ripple konusunda bir takım endişe ve şüphelere sebep olabiliyor.

Bitcoin ve Ripple arasında kalanlar için yapılması gereken ise geçmiş verilere değil, yeni verilere ve grafiklere göre hareket etmek gerektiği gerçeğine uymak ve geçtiğimiz sene verileri ile bu sene verileri arasında mutlaka belirli farklar olacağını bilmek gerektiği yönünde olması gerekiyor. BTC ve XRP (Ripple) yatırımından birisini seçecek olursanız hangisini seçersiniz? Sorusuna yanıt aramak ise bir hayli zor.

Ripple 1 yıllık sürede en fazla kazandıran olabilir

Ripple yatırımının 7 gün içerisinde %100 oranlarını aşan kazanç getirmesi ve bunu sadece 7 günlük sürede başarmış olması bu senenin en şanslı ve en fazla kazandıran kripto parası konusunda yatırımcıları bir nebze ikna etmeye yetebilecek etkiler sunmayı başardı. Bir grup yatırımcı kripto para konusunda Bitcoin’in bu sene sonunda Ripple’ın karşısında yenilmeyecek olsa bile, kazanç konusunda yenilecek olduğunu düşünmeye şimdiden başladı bile.

Ripple’ın fiyat performansı olarak yüksek fiyat konusunda Bitcoin kadar 20.000 dolara çıkması beklenmeyen bir sonuç iken, Bitcoin’den daha fazla kazandıran 10 dolar seviyesine veya 20 dolar seviyesine kadar çıkabilmesine yönelik değerlendirmeler gerçekçi olmasa da mevcut. Ripple ve Bitcoin arasındaki fark eğer ki iyi kavranmaz ise sonuçları daha kötü olabileceği için XRP yatırımının daha düşük fiyatlı, Bitcoin yatırımının ise daha yüksek fiyatlı olduğunu bilmek gerekiyor. Tıpkı 10 ABD Doları ve 10 Türk Lirası arasındaki fark nasıl ki büyük ise aynısı kripto para cinsindende geçerli.

Bitcoin daha fazla güvenilir

Bitcoin ise Ripple’a oranla daha fazla güvenilir olması ve geçtiğimiz sene en fazla kazandıran ve piyasanın %53 oranına kadar varan hacmini tek başına yüklenmiş olması ile olası saldırılar ve olası ani satışlardan en ama en az etkilenecek kripto para birimi olarak güçlü duruyor. Bitcoin’e oranla Ripple’ı tercih etmeyi düşünen yatırımcıların bu konuda her 2 kripto para içinde kesin karar vermesi ve dikkatli olması gerektiği unutulmaması gerekiyor.

Bitcoin’in güvenilir ve kesin kazanç sağlamasa bile en fazla kesinlik veren ve güven verici olması dolayısı ile piyasada daha kısa sürede, daha az oranda para kazanmayı göze alarak Bitcoin yatırımını değerlendirmeleri öneriliyor. Analistlerin bu yönde bakışları ise XRP ve BTC arasındaki farkların gözden kaçırılmaması ve dikkatli incelemeler yapılarak, yıl sonunda daha yüksek kazanç sahibi olup büyük risk almak mı, yoksa Bitcoin alarak daha düşük kazancı göze alıp daha az risk almak mı? Sorusuna verecek oldukları yanıta bağlı değişecek olduğu düşünülüyor.

Ayrıca çoğu analist kripto para yatırımı yaparken en az 1 BTC’ye sahip olana kadar Bitcoin alım satımı yapılmasını öneriyor.

BTC ve XRP arasındaki fark sadece fiyat değil

Her iki kripto parada yatırımcılarına yıl sonunda daha fazla kazandırma şansına %50 oranında sahip iken, Ripple yatırımı daha az kazandırma ve daha büyük risk konusunda Bitcoin’e oranla %50 oranında daha fazla riskli kripto para. Bunun nedeni ise hem Bitcoin kadar büyük piyasa hacmine sahip olmaması, hem mevcut fiyatı dolayısı ile saldırılara ve ani satışlara daha açık olması olsada yatırımcıların büyük kısmının BTC’den yana tercihlerini sürdürmesinin bu konudaki piyasa algısını sürekli artarak devam ettireceğine şüphe bırakmıyor.

Ethereum ve Bitcoin arasındaki fark ne kadar fazla olursa olsun, XRP ve Bitcoin arasındaki fark bir o kadar daha fazla olacaktır. Geçtiğimiz sene ve ayların en şanslı altcoin yatırımı olan Ethereum’un bu sene sonuna kadar yerini Bitcoin’in hemen arkasından Ripple’a kaptırma olasılığının artması da bu yönde endişeler doğuruyor.

Madenciliği TEKEL!

XRP madenciliği yapmak istiyor ama bu konuda nasıl yapacak olduğunuzu bulamıyorsanız daha fazla aramaya gerek yok. Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paralarda olduğundan daha farklı olarak Ripple madenciliğini sadece ama sadece Ripple şirketi kendi bünyesinde yapıyor ve asla yabancı kişiler bu kripto parayı üretmek için girişimde bulunamıyor. Bunun nedeni olarak Ripple’dan resmi olarak daha önce birkaç kez açıklama yapılsa da bu durumun daha fazla kazanç ve daha az oranda risk yarattığı, diğer madenciliğe açık kripto paralara oranla Ripple’ın oldukça iyi düzeyde etkisini göstermesi için bir önlem olduğu değerlendiriliyor.

Sıradan bir yatırımcının veya Bitcoin madencisinin kısa süre Ripple madenciliği yaparak kazanç sahibi olmasını istemeyen Ripple kurucularının kendilerinin bünyesinde üretim yapılmasını uygun görmeleri ve bu şekilde üretim yapıldığında hem daha büyük oranlarda kazanç, daha az risk aldıklarını bilmeleri ise yatırımcıların az da olsa tepkisini çeken konular arasında bulunuyor. Yani özetleyecek olursak XRP‘nin arzı sadece Ripple şirketi tarafından yapılıyor.

  • Ripple ve Bitcoin arasında karar vermek oldukça zor olsa bile yatırımcıların her iki kripto paraya da yatırım yapmaları tavsiye edilebiliyor. %70 oranında yatırımın Bitcoin’e geri kalan %20’lik yatırımın Ripple’a geri kalanın ise istenen herhangi bir altcoine yapılmasını öneren uzmanlar bulunuyor. Bunun tercihini ise sadece kişinin kendisi yapabilecek olduğundan dikkatli davranılması öneriliyor.
  • Yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde olmayan içerik.
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail