Haberler

Hindistan Maliye Bakanı’ndan CBDC’ye Övgü

Nirmala Sitharaman, "CBDC sahibi olmanın açık avantajları olduğunu biliyoruz."

Hindistan, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) ya da diğer adıyla “dijital rupi“yi gerçekleştirme planlarına hız vermişe benziyor. Maliye Bakanlığının bu konuda Hindistan Merkez Bankası (RBI) ile bazı istişarelerde bulunduğu biliniyor. Nitekim Hindistan Birliği Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, bugün yapmış olduğu bir konuşmada CBDC sahibi olmanın açık avantajları olduğunu dile getirdi ve şunları söyledi:

Merkez Bankası odaklı bir dijital para biriminde net avantajlar görüyoruz. Çünkü bugün içinde yaşadığımız çağda ülkeler arasındaki toplu ödemeler, kurumlar arasındaki büyük işlemler ve her ülkenin merkez bankaları arasındaki büyük ölçekli işlemler dijital para birimiyle daha iyi etkinleştiriliyor.

Sitharaman ayrıca CBDC’nin tasarımı üzerinde çalıştıklarını ve bu yılın sonuna kadar piyasaya sürülmesini beklediklerini de belirtti. Hindistan Maliye Bakanı da geçen ayki bütçe konuşması sırasında benzer bir tavır takınmıştı.

Düzenleyiciler Konusundaki Belirsizlik Sürüyor

Öte yandan geçtiğimiz ay Nirmala Sitharaman, Hindistan’ın kripto kazançlarında uygulanan %30’luk vergilendirmeye devam edileceğini açıkladı. Bununla birlikte hala kripto alanındaki düzenlemelere nasıl devam edileceğine tam olarak karar veremediklerini de söyledi.

Bu noktada konuyla ilgilenen herkesle istişare halinde olunduğunu ve konunun danışma süreci usulüne uygun şekilde tartışıldığını ifade etti. Ayrıca yasal mevzuatlara uygun hareket edilmesi konusunda son derece titiz davrandıklarının da altını çizdi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu