BitcoinHaberlerKripto Para

Hindistan, Yeni Kripto Vergisi Teklifini Masaya Yatırmaya Hazırlanıyor

Yakında gerçekleşecek olan GST Konseyi toplantısında kripto para birimleri ele alınacak.

Gündeme gelen son haberlere göre Hindistan yeni bir kripto vergi düzenlemesi hazırlığında.

Yakında gerçekleşecek olan GST Konseyi toplantısında kripto para birimlerine uygulanması istenen %28’lik hizmet vergisi masaya yatırılmaya hazırlanıyor.

Yakın tarihli bir rapora göre Hindistan’ın dolaylı vergiler konusundaki en üst düzey karar alma organı olan Mal ve Hizmet Vergisi (GST) Konseyi, dolaylı vergilerin geleceğini tartışacak.

GST Konseyi tarafından atanan ve önerisi resmi onay için GST Konseyine sunulacak olan bir hukuk komitesi, kripto para birimleri ile bağlantılı hizmetler ve diğer faaliyetler için mümkün olan en kısa sürede %28’lik bir GST tahsil etme fikrini ele alacak.

Önergenin, tarihi henüz belirlenmiş değil. Ancak bir sonraki GST Konseyi toplantısında sunulması bekleniyor.

Hatırlanacak olursa bu yılın başında Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman tarafından 2022 Birlik Bütçesinde kripto para birimleri ve diğer varlıklardan elde edilen kazançlar üzerinden %30’luk bir vergi önerisi yapılmıştı. Bu son tasarı telifi ise özellikle Bitcoin’i kapsıyor.

Belirsizlikler Sürüyor

Öte yandan Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin yasal statüsü, Hindistan’daki mevzuat eksikliği nedeniyle hala belirsizliğini koruyor.

Bununla birlikte yatırımcılar, kripto para birimleri üzerindeki Union Budget vergi planının kripto ticaretini yasallaştırdığını savunuyor. Ancak Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’a göre kriptoyu vergilendirmek onları meşru kılmıyor. Bu ikilem de ülkedeki kripto ticareti önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu