HaberlerKripto Para

Hollandalı Üst Düzey Yetkili, Ülkede Bitcoin ve Kripto Para Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Konuştu!

Hollandalı bir üst düzey finansal yetkili, ülkedeki kripto para ticaretinin denetimi hakkında açıklamalar yaptı.

Üst düzey bir Hollandalı finansal düzenleyici, kripto para türev ticaretinin yalnızca toptancı piyasalara sınırlı olması gerektiğini söyledi.

Yetkilinin açıklamaları, Hollandalı denetleyicilerin İngiltere’nin yolundan giderek bireysel müşterilerin sanal varlık tabanlı opsiyon ve vadeli işlemler ticareti yapmasını yasaklamak istediği yönünde yorumlandı. Ancak denetleyicilerin henüz bu tür bir yetkisi bulunmuyor.

“Kripto Piyasası Manipülasyonlara Açık”

Hollanda Finansal Piyasalar Kurumu (AFM) Sermaye Piyasaları ve Şeffaflık Denetimi başkanı Paul-Willem van Gerwen, yaptığı açıklamasında kripto para türev ticaretinin toptancı ticaretiyle sınırlı olması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Van Gerwen, kripto piyasasının risklerinin şeffaf olmadığını, manipülasyon ve diğer illegal aktivitelere açık olduğunu ifade etti.

Van Gerwen, İngiliz denetleyici FCA’nın 2020 yılında türev piyasasını yalnızca profesyonel finansörlere sınırlayan kısıtlamaları örnek gösterdi ve Hollanda’da “henüz bu tür bir adım atılmadığını” açıkladı.

Özellikle Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından Amsterdam birçok türde finansal ticaret alanı için merkez konumuna gelmişti.

MiCA Yasası Geçerse AFM Kripto Para Piyasası Üzerinde Yetki Kazanacak

AFM halihazırda turbo kaldıraçlı ürünler gibi geleneksel finansal araçlarda perakende ticaretin kısıtlanması için önerilerde bulunmuştu.

AFM mevcut durumda kripto piyasaları üzerinde yetki sahibi olmasa da MiCA isimli Avrupa Birliği yasasının geçmesi durumunda kripto piyasasına hükmedebilir.

Van Gerwen, dağıtılmış defter teknolojisinin (Blockchain) ticareti destekleyerek maliyetleri azaltabileceğine dair daha fazla deneysel çalışma görmek istediğini söyledi.

Bununla birlikte Van Gerwen, işlemlerin aksaması durumunda her daim merkezi otoritelere ihtiyaç olacağını da belirtti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu