Borsa

İddialara Göre SEC, Changpeng Zhao ve Binance’e Soruşturma Başlattı!

Kaynaklara göre SEC, Changpeng Zhao ve Binance ile bağlantılı iki şirket hakkında soruşturma başlattı.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in ABD kolu ile şirketin kurucusu Changpeng Zhao’nun sahip olduğu iki şirket arasındaki ilişkileri soruşturduğu öğrenildi.

“Changpeng Zhao’nun Kendi Şirketleri Binance.US Platformunda Piyasa Yapıcı Olarak Kazanç Elde Ediyor”

Sigma Chain AG ve Merit Peak Ltd. isimli iki şirket, Binance.US platformunda piyasa yapıcı olarak kripto para alım satımı yapıyor.

Şirketlerin sürekli olarak alım satım yaparak fiyat dalgalanmalarını yumuşattığı ve aradaki fiyat farklarından kar elde ettiği iddia ediliyor.

2019 yılına ait şirket belgeleri ve Binance’in eski çalışanları, Zhao’nun bu iki farklı şirket ile bağları olduğunu doğruladı. Çalışanlar, Zhao’un geçtiğimiz yıl sonunda da iki şirketi kontrol etmeye devam ettiğini söyledi.

Wall Street Journal, bu durumla ilgili ana endişenin, bu iki şirketin Binance borsasından hız ve erişim anlamında ayrıcalıklı muamele görüp görmediği olduğunu söyledi.

Wall Street Journal’a konuşan kaynaklar, SEC yetkililerinin Binance.US şirketinin bu şirketlere olan bağının ne kadarını müşterilerine açıkladığını araştırıyor. SEC, Binance.US’den konuyla ilgili bilgi talep etti.

Şirket Sözcüsü Konuyla İlgili Açıklama Yaptı

Binance sözcüsü, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında şunları söyledi:

“Hem geleneksel finans sektöründe hem de kripto para sektöründe piyasa yapıcı aktiviteler standarttır. Aynı Citadel Securites’de olduğu gibi. Ya da FTX için piyasa yapıcı rolündeki Alamada Research gibi. Bilindiği üzere bu şirket, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’e aittir. Bu şirketler likidite sağlayarak son kullanıcıların sağlıklı, canlı ve verimli bir piyasaya erişmesini sağlıyor.”

2019 yılında kripto para borsası Binance’in ABD’de faaliyet göstermesi yasaklanmış ve bunun ardından şirket, ABD yasalarına uyum sağlayabilmek için Binance.US platformunu kurmuştu.

Binance geçtiğimiz yıl da küresel çapta yoğun incelemelere maruz kalmıştı. Ancak borsa, yaptırımlarla iyi mücadele edip gerekli düzenlemeleri yapma konusunda oldukça başarı göstermişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu