BitcoinBearish

Bullish, haberin piyasayı yükseliş yönlü etkilebileceğini gösterir.

Bearish, haberin piyasayı düşüş yönlü etkilebileceğini gösterir.

*Bu veriler, doğrudan yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

IMF’den Kripto Para Açıklaması: Kripto Paraların Statüsü Değişiyor mu?

IMF, kripto paraları artık yatırımlara karşı güvence olarak görmüyor.

Kripto para birimleri şu an oldukça zorlu bir dönemden geçse de birçok yatırımcı kripto paraları hala borsa ve diğer geleneksel yatırım araçlarına karşı bir sigorta ve dengeleyici olarak görmekte. Özellikle ABD borsaları çakılırken BTC‘nin geçen senelerde yerinde durmayı başarması, birçok kişi ve kurumun bunu başka yatırımlara karşı sigorta olarak görülmesini sağladı. IMF ise artık bunun geçerli olmadığını düşünüyor.

Bitcoin Artık Alternatif Bir Yatırım Değil mi?

Uluslararası Para Fonu, Bitcoin (BTC) ve kripto paralar ile geleneksel finans piyasaları arasındaki korelasyonun devamlı olarak arttığını vurguladı. IMF yetkilileri tarafından yayınlanan blog gönderisinde, özellikle geleneksel borsaların şu an kripto paralar ile pozitif korelasyon içerisinde olduğu belirtiliyor. Bu da kripto paraları geleneksel yatırıma karşı sigorta şeklinde kullanmak isteyenlerin tezini çürütüyor.

IMF, 60 günlük korelasyona baktığında 2017 ila 2019 yılları arasında S&P 500 ve BTC’nin hareketleri arasında 0,01’lik korelasyon buluyor. 2020-2021 döneminde ise bunun 0,36 seviyesine kadar çıktığı görülmekte. Çalışmada bunun ne kadar büyük bir artış olduğu ve BTC’nin artık S&P 500 ile büyük bir oranda beraber ilerlediği ifade edilmekte.

IMF, merkez bankalarının koronavirüs salgınına verdiği yanıt ve aldığı önlemler nedeniyle de bu korelasyonun arttığını düşünmekte. Kurumlar, BTC gibi kripto paraları aslında alternatif piyasa hareketlerine karşı bir alternatif yatırım aracı olarak portföylerine katmış olabilir.

IMF, buna bağlı olarak artık BTC’nin eskisi kadar popüler olmayacağını düşünmekte. Ancak burada asıl olay IMF’nin senelerden beri her zaman BTC’yi aynı statüde görmesi ve şimdi BTC lehine bu kadar detaylı bir araştırma yayınlaması gibi gözüküyor.

İlgili Haber
IMF Kripto Para Yasaklarına Karşı!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu