BitcoinHaberlerKripto Para

İngiltere Merkez Bankası’ndan Kripto Para Risklerine Karşı Uyarı!

Merkez bankası yetkilisi kripto para birimlerinin finansal sistem için tehlike olabileceğini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) , kripto varlıklara karşı şüpheci yaklaşımını yineleyerek kripto para birimlerinin hızlı benimsenmesi karşısında mevcut finansal sistem için tehlike oluşturabileceğini söyledi.

BoE Finansal İstikrar Başkan Yardımcısı Sir Jon Cunliffe yakın zamanda BBC ile yaptığı röportajda, kripto para birimlerindeki potansiyel riskin kripto paralardaki volatileden kaynaklandığını belirtti.

İngiltere’de Bitcoin ve diğer kripto paraların günden güne daha yaygın hala geldiğini belirten Cunliffe, kripto paralarda keskin bir düşüş yaşanması halinde bu düşüşün beklenmedik etkileri olabileceği konusunda uyardı.

Cunliffe’e göre, kripto paraların değerinde keskin bir düşüş yaşanması halinde düşüşün etkilerini kontrol altına almak merkez bankasının elinde olacak.  BoE yetkilisi bu bağlamda oluşabilecek riskleri azaltmak için kripto paralar ile ilgili standart düzenlemelerin yasalaşması gerektiğine dikkat çekti.

“Fiyatları oldukça değişken olabilir. Teorik veya pratik olarak sıfıra düşebilirler.

Bence endişelenilmesi gereken nokta, kripto paraların finansal sisteme entegre olduğu zaman yani büyük bir fiyat düzeltmesinin diğer piyasaları gerçekten etkileyebileceği ve yerleşik finansal piyasa oyuncularını etkileyebileceği zamandır.

Henüz bunu yaşamadık ancak standartları ve düzenlemeleri tasarlamak zaman alıyor.”

Sir Jon Cunliffe, İngiltere’deki ailelerin servetlerinin yaklaşık %0,1’inin kripto para birimlerinde olduğunu ve bu oranın da yaklaşık 2,3 milyon kişiye denk geldiğini ifade etti.

Kripto endüstrisinin geniş çapta benimsenmesi ile risklerin de artacağını vurgulayan Cunliffe, “Gerçekten kolları sıvamamız ve buna devam etmemiz gerekiyor, böylece bu çok daha büyük bir sorun haline geldiğinde, riskleri kontrol altına alacak düzenleyici çerçeveye sahip olmuş olacağız.” dedi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu