Kripto HaberleriBorsa'Insider Trading' ile Suçlanan Coinbase Müdürü ile SEC Uzlaşma Yaptı: İşte Şartlar

‘Insider Trading’ ile Suçlanan Coinbase Müdürü ile SEC Uzlaşma Yaptı: İşte Şartlar

SEC tarafından yapılan resmi duyuruya göre kurum ile Coinbase eski müdürü arasında bir uzlaşma anlaşması yapıldı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bugün yaptığı açıklamada, önde gelen bir kripto para borsası ve ticaret platformu olan Coinbase’in eski bir ürün müdürü olan Ishan Wahi ve kardeşi Nikhil Wahi’nin, kripto varlık menkul kıymetlerinin insider trading’ini yaptıkları yönündeki suçlamaları kabul ettiğini duyurdu.

SEC’in yaptığı suç duyurusuna göre, Ishan Wahi’nin Coinbase’in platformda alım satıma sunulacak çeşitli kripto varlıklarının yaklaşan listeleme duyuruları hakkında gizli bilgilere erişimi vardı.

SEC, Ishan Wahi’nin görevlerini ihlal ettiğini ve kardeşi ile arkadaşına bu duyuruların zamanlaması ve içeriği hakkında bilgi verdiğini ve bunun da genellikle varlıkların fiyatlarında artışa neden olduğunu iddia etti.

SEC, Nikhil Wahi ve arkadaşının daha sonra en az dokuzu menkul kıymet olmak üzere en az 25 kripto varlığını duyurulardan önce satın aldıklarını ve kısa bir süre sonra kar için sattıklarını iddia etti.

SEC, Wahi kardeşlerin Menkul Kıymetler Borsası Kanunu’nun 10(b) Bölümünü ve 10b-5 Kuralını ihlal etmekten kalıcı olarak men edilmeyi ve haksız kazançların iadesiyle birlikte ihtiyati faiz ödemeyi kabul ettiklerini söyledi.

İlgili Haber
ABD'li Savcılardan FTX CEO'su Sam Bankman-Fried İçin Tartışmalı Açıklama Geldi: "Bazı Suçlamaları Düşürebiliriz"

Insider Trading ile Suçlanan Coinbase Eski Çalışanı, Suçu İşlediğini İnkar Etmemeyi Kabul Etti

Ancak SEC, Wahi kardeşlerin benzer bir ceza davasında aldıkları hapis cezaları ışığında sivil ceza talep etmemeye karar verdi. Wahi kardeşler ayrıca uzlaşmanın bir parçası olarak SEC’in iddialarını inkar etmemeyi de kabul ettiler.

SEC’in İcra Bölümü Direktörü Gurbir S. Grewal, Wahi kardeşlerin davranışının “saf ve basit bir şekilde insider trading” olduğunu ve SEC’in kripto varlık menkul kıymetlerini insider trading yasağından muaf tutmadığını söyledi.

Bu meseleyi çözmek için başarıyla çalışan SEC personeline minnettar olduğunu da sözlerine ekledi.

Ceza davasında, Ishan ve Nikhil Wahi dolandırıcılık yapmak için komplo kurmaktan suçlu bulundu. Ishan Wahi 24 ay hapis cezasına çarptırıldı ve 10.97 Ethereum ile 9,440 Tether’ı geri vermeye mahkum edildi; Nikhil ise 10 ay hapis cezasına çarptırıldı ve 892.500 doları geri vermeye mahkum edildi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Piyasa Değeri

Detay