BitcoinHaberler

İran, ABD Ambargosunu Delmek İçin Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralara Mı Yöneliyor?

İran Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin Bitcoin ve kripto para raporuna baktık.

İran Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Bitcoin ve kripto paralar üzerine ayrıntılı bir rapor yayınladı.

Raporda İran’ın uluslararası yaptırımlardan kurtulmak için Bitcoin ve diğer kripto paraları benimsemesi gerektiği belirtildi.

Bildiğiniz üzere İran uzun yıllardır ABD ambargosu altında. Zaman zaman bu ambargoların seviyenin yükseltildiğine ve İran ekonomisinin can damarlarının kesilerek dünya ile ticaretinin engellendiğine şahit oluyoruz.

Bugüne kadar dolarla herhangi bir şekilde uluslararası ticaret yürütemeyen İran, bu ambargoları “altın ticareti” ile delmeyi kısmen başarıyordu.

“Bitcoin ve Kripto Para Madenciliği Karlı”

İran Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin son raporunda bu ambargoları delmek için Bitcoin’in de iyi bir alternatif olduğu belirtiliyor. Özelikle Bitcoin ve kripto para madenciliğinin karlılığına vurgu yapılıyor.

Rapora göre kripto paralara yönelik benimseme artar ve devlet eliyle Bitcoin madenciliği yapılırsa günde 2 milyon dolar yılda 700 milyon dolar gelir elde edilebilir.

Raporda ayrıca kripto paraların kolay izlenemediğine atıf yapılarak kripto para borsalarında çıkarılan Bitcoin’lerin değerlendirilebileceği ifade ediliyor.

“Ülke üzerindeki yaptırımların baskısına rağmen Bitcoin kolayca izlenemez. Yerel ekonomik aktörler, uluslararası borsalarda mevcut Bitcoinleri değerlendirebilirler.”

Raporda kripto paraların benimsenmesi ve bu konuda esnek olunması konusunda İran hükümetine tavsiyelerde bulunuluyor.

“Büyük madencilik çiftlikleri kurulursa, donanım ve yazılım ekipmanlarıyla ilgili; izleme, onarım, güvenlik, elektrik mühendisleri ve teknik personel gibi alanlarda insan gücü kullanma ihtiyacı artacaktır. Bu da daha fazla iş fırsatına yol açacaktır.”

Elektrik Kesintileri Bitcoin Madenciliğini Gündeme Taşıdı

Son dönemde İran’da artan elektrik kesintilerinden Bitcoin madencileri sorumlu tutuluyordu. Ülke bu konuda yasal bir düzenlemenin arefesindeyken merkezin bu raporu yayınlaması dikkat çekti.

İran Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi bir tavsiye kurulu dolayısıyla raporda belirtilen hususların hükümet tarafından ne kadar kabul göreceği bilinmiyor.

Ancak İran, ABD ambargosunu Bitcoin ve kripto paralar üzerinden delmeye kalkışırsa, ABD’nin buna sessiz kalmayacağı ve bir önlem almaya çalışılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu