BitcoinHaberlerKripto Para

İran, Bitcoin (BTC) Başta Olmak Üzere Yabancı Kaynaklı Tüm Kripto Paraları Yasaklamaya Hazırlanıyor!

Tüm bu yasaklar ülkenin resmi ulusal kripto para biriminin yakında çıkarılacağı söylentilerini güçlendiriyor.

İran’ın hazırlamış olduğu son yasa tasarısı ile ülkede faaliyet gösteren yabancı kaynaklı tüm kripto paralara yasak getirmeye hazırlandığı gündeme gelen haberler arasında.

İranlı milletvekilleri tarafından hazırlanan söz konusu yasa tasarısı, başta Bitcoin (BTC) olmak üzere ulusal olmayan tüm kripto para birimlerini kapsıyor.

Bu son gelişme ülkenin kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) yakın zamanda çıkarmayı hedeflediği yönündeki inançları kuvvetlendiriyor.

Geçtiğimiz hafta kripto madencilerine yönelik operasyonlarıyla adını duyuran devlet, hazırlanan başka bir yasa tasarısını baz alarak ülkede kripto madenciliği yapan şirketlere Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilecek bir lisans karşılığında madencilik faaliyetlerine devam etme izni verileceğini açıklamış ve 30 madencilik şirketine lisans verilmişti.

Söz konusu lisans şartı esasında 2019 yılına dayanıyor. Ülkede 2019’da çıkarılan bir yasayla önüne geçilmeye çalışılan yasadışı kripto madencilik faaliyetleriyle mücadele etmeye başlayan İranlı yetkililer o zamandan beri çeşitli operasyon ve yasaklarla gündeme geliyor.

Devletin madencilik faaliyetlerine bu kadar karşı olmasının en önemli nedenleri arasında elektrik kesintileri geliyor. Bu gerekçeyle mayıs ayında madencilere yönelik 4 aylık yasak getiren İran hükumeti, geçtiğimiz ay İstihbarat Bakanlığını konuyla ilgili çalışma yapması için özel olarak görevlendirmişti.

İlgili Haber  İranlı Yetkililer Yasadışı Bitcoin Madencilik Faaliyetleriyle Mücadeleyi Sürdürüyor!

Bu son yasa tasarısı ile yasal hale gelmesi planlanan madencilik faaliyetleri için şirketlerin mal varlıklarını merkez bankasına bildirme zorunluluğu da getirilmiş olacak.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu