BitcoinKripto Para

İran, Bitcoin ve Kripto Para Madenciliğine Daha Katı Tedbirler Uygulayacağını Açıkladı!

İranlı yetkililerin yerel basına yaptığı açıklamalarında ülkede Bitcoin ve kripto paralar madenciliğine sıkı tedbirler uygulanacağını bildirdi.

Dünya genelinde ülkeler ve yetkili kurumlar kripto paralar hakkında kurallar ve regülasyonlar oluşturmaya devam ediyor. Son gelişmeye göre illegal kripto madenciliğini kontrol altına almak isteyen İran, daha sıkı yasalar ile sektörü regüle etmeye hazırlanıyor.

İran hükümetinin yasadışı Bitcoin ve kripto para madenciliğine daha fazla para cezası uygulamak için yeni regülasyonlar getirmeyi amaçladığı öğrenildi.

İran’da izinli bir şekilde kripto madenciliği yapılması mümkün olsa da ülkedeki elektrik tüketimi yükü azaltmak için geçtiğimiz yıl yasadışı madencilik faaliyetlerine operasyonlar düzenlemişti.

Yasadışı Kripto Para ve Bitcoin Madenciliği Yapanlara Hapis Cezası Verilebilecek

İran’ın hayata geçireceği yeni yasalar ile birlikte yasadışı madencilik faaliyeti yürütenlere hapis cezaları ve tekrar eden ihlallerde işletme ruhsatlarını iptal etme gibi işlemler mümkün olacak.

Tehran Times tarafından yayınlanan habere göre yeni kurallar ile birlikte mevcut cezalarda en az 3 ila 5 kat arasında artışlar yapılacak.

İranlı bir yetkili mesken, endüstri ve tarım için sunulan indirimli elektriğin madencilik için kullanılmasının da yasaklanacağını belirtti.

Bitcoin Madenciliği Nedeniyle Ülkede Elektrik Kesintileri Yaşanmıştı

Ülkede indirimli elektrik hizmetinin amacı dışında kullanımında artış yaşanıyor. İranlı yetkili, bu yasadışı faaliyetlerin ülkenin ulusal elektrik şebekesine de zarar verdiğini belirtti. Elektrik enerjisinde yaşanan dalgalanmalar ülkedeki insanların elektrikli cihazlarına da zarar veriyor.

2019 yılında İran kripto para madenciliğine onay vermiş fakat endüstriyel aktiviteler ile sınırlı tutulmasını şart koşmuştu.

Bu karar ile birlikte ülkedeki madencilik faaliyetlerinde artış yaşanmıştı. 2021 yılının Mayıs ayında ise hükümet yetkilileri elektrik kullanımında hile yapanların ağır cezalar ile karşı karşıya kalacağını söylemişti.

İlgili Haber
İran Kış İçin Getirdiği Bitcoin Madenciliği Yasaklarını Gevşetti!

İranlı kaynaklardan elde edilen bilgilere göre kaçak madencilere verilecek ceza yalnızca para cezasıyla sınırlı kalmayacak buna ek olarak elektrik ağına ve şebekesine verilen hasarın da tazminatı alınacak.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu