HaberlerKripto Para Madenciliği

İran Kış İçin Getirdiği Bitcoin Madenciliği Yasaklarını Gevşetti!

İran madencilik yasaklarında açık bir kapı bıraktı.

İran hükümeti geçtiğimiz günlerde, soğuk kış aylarında enerji tüketiminin artmasından dolayı kripto madenciliği faaliyetlerinin durdurulduğunu açıklamıştı.

Tavanir Genel Müdürü Mostafa Rajabi Mashhadi, devlet yayın kuruluşu IRIB’e verdiği röportajda “İran’ın azalan sıcaklıklarda enerji santrallerinde sıvı yakıt tüketimini azaltmak için lisanslı kripto madenciliği şirketlerinin faaliyetlerinin kış boyunca tekrar durdurulduğunu” söylemişti.

İlgili Haber
İran'dan Bitcoin Ve Kripto Para Madencilerine Tekrar Yasak Geldi!

Tanavir yetkilisi Mashhadi,  elektrik tasarrufu için yetkili madencilik firmalarına getirilen durdurma kararının yanı sıra, geceleri güvenli alanlarda elektrik direklerinin kapatılması ve enerji tüketimin sıkı bir şekilde denetlenmesi şeklinde önlemler de alındığını da eklemişti.

Kripto madencilerine yönelik net bir karara varamayan İran hükümeti, lisanslı kripto para madencilerine elektrik vermeleri konusunda yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan elektrik üretim tesislerine izin verdiklerini belirtti.

Yerel basında çıkan haberlere göre, İran Enerji Bakanlığı, yenilenebilir enerji kaynaklardan elektrik üreten tesislerin, lisanslı kripto madencilik işletmelerine enerji tedarik sağlamasına izin veren yeni kurallar belirledi.

Tanavir’in madencilik ticaretinden sorumlu departman başkanı Mohammad Khodadadi ISNA haber ajansına verdiği röportajda; “Lisanslı kripto madencilik firmaları, yenilenebilir enerji üreten firmalar ile pazarlık edilebilir ve ücretleri karşılığında anlaşma yapabilirler.” dedi.

Tanavir yetkilisi ayrıca İran Enerji Bakanlığı’nın enerji kullanımında kesin fiyat listelerinin oluşturulmasında rol oynayacağını söyledi.

İlgili Haber
İran'dan Bitcoin Ve Kripto Para Madencilerine Tekrar Yasak Geldi!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu